OpenAI ayrılan çalışanlardan hisselerini geri mi alıyor ?

Sam Altman geçtiğimiz günlerde bir tweet atıp şirketten ayrılanlardan kimsenin hissesinin geri alınmayacağını belirtti.

OpenAI ayrılan çalışanlardan hisselerini geri mi alıyor ?

OpenAI CEO'su Sam Altman, şirketin ayrılan çalışanlarına gizlilik anlaşması imzalamazlarsa hisse senetlerini kaybetme tehdidinde bulunmasından dolayı utanç duyduğunu belirtti. Altman, bu uygulamanın geçmişte var olduğunu kabul ederken, bu durumu düzeltmek için çalıştıklarını ve kimsenin hisselerinin geri alınmadığını söyledi.

OpenAI'nin ayrılan çalışanlara, şirkete karşı konuşma hakkı ve kazanılmış hisseleri arasında bir seçim yaptırdığı iddia ediliyor. Vox'un incelediği belgelere göre, çalışanlar bir gizlilik ve itibar zedeleme anlaşması imzalamazlarsa, kazandıkları tüm hisseleri kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyordu. OpenAI CEO'su Sam Altman, Cumartesi akşamı attığı bir tweet'te böyle bir hükmün gerçekten var olduğunu doğruladı ancak bugüne kadar kimsenin hisselerinin geri alınmadığını ve ayrılma anlaşmasını imzalamayanların hisselerinin geri alınmayacağını belirtti.

Bir OpenAI sözcüsü de Vox'a yaptığı açıklamada Altman'ın sözlerini yineledi ve şirketin son bir aydır çıkış belgelerini düzenleme sürecinde olduğunu söyledi. Ancak Vox'un raporunda en az bir eski OpenAI çalışanının, ayrılırken gizlilik anlaşmasını imzalamayı reddettiği için hisse kaybettiğini halka açıkladığı belirtiliyor. Daniel Kokotajlo, bir çevrimiçi forumda bu kararın ailesinin toplam net değerinin yaklaşık yüzde 85'ini kaybetmesine yol açtığını yazdı.

OpenAI ayrılan çalışanlardan hisselerini geri mi alıyor ? - Resim : 1

OpenAI ayrılan çalışanlardan hisselerini geri mi alıyor ?

Altman, bu durumun farkına varınca utandığını ve özür dilediğini ifade etti. Altman, "Önceki çıkış belgelerimizde potansiyel hisse iptali hakkında bir hüküm vardı; hiçbir zaman geri alım yapmadık, ancak bu, belgelerimizde veya iletişimlerimizde asla yer almamalıydı." diye yazdı. Ayrıca eski anlaşmaları imzalamış olan eski çalışanların endişelenmemesi gerektiğini ve kendisiyle iletişime geçerlerse durumu düzelteceğini belirtti.

Bu olaylar, OpenAI'den bu hafta iki yüksek profilli istifanın ardından geldi. OpenAI kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever Çarşamba günü şirketten ayrıldığını duyurdu ve kısa bir süre sonra OpenAI'nin artık var olmayan "Süper Uyumluluk" AI güvenlik ekibinin lideri Jan Leike de ayrıldığını açıkladı.