OpenAI, People yayıncısı Dotdash Meredith ile iş birliği yapıyor

OpenAI, eğitim materyallerine lisanslı bir yaklaşıma doğru ilerlerken başka bir yayıncıyla ortaklık kuruyor.

OpenAI, People yayıncısı Dotdash Meredith ile iş birliği yapıyor

People ve Better Homes & Gardens gibi markaların sahibi Dotdash Meredith, OpenAI içeriğini ChatGPT'yi eğitmek için lisanslayacak, yayıncı ise şirket içi reklam hedefleme aracını güçlendirmek için yapay zeka şirketinin modellerini kullanacak. Anlaşmanın bir parçası olarak ChatGPT, Dotdash Meredith'in yayınlarına atfedilen içeriği ve bağlantıları görüntüleyecek. Ayrıca OpenAI'ye güvenilir yayınlardan tam lisanslı eğitim materyali sağlayacak. Şirketin, içeriği izinsiz olarak eğitim amaçlı kullandığı iddiasıyla başını belaya soktuktan sonra bu hoş bir değişiklik.

New York Times ve Alden Capital Group (The Chicago Tribune, New York Daily News ve Orlando Sentinel'in sahibi), ChatGPT yapımcısına, içeriğini izinsiz kullanmakla suçlayarak dava açtı. Komedyen Sarah Silverman ve komplo tellallığı yapan bir araba satıcısı da (ikincisi farklı nedenlerden dolayı) bunu yaptı.

OpenAI, People yayıncısı Dotdash Meredith ile iş birliği yapıyor - Resim : 1

OpenAI, People yayıncısı Dotdash Meredith ile iş birliği yapıyor

Dotdash Meredith CEO'su Neil Vogel bir basın bülteninde şunları yazdı: "Yapay zeka platformlarının içerikleri için yayıncılara ödeme yapması ve bu içeriğin uygun şekilde atfedilmesi gerektiği gerçeğinden çekinmedik. Bu anlaşma, OpenAI'nin yaratıcılar ve yayıncılarla ortaklık kurmak ve gelecek için sağlıklı bir İnternet sağlamak için her iki cephede de yaptığı harika çalışmanın bir kanıtıdır."

Dotdash Meredith anlaşmasından önce OpenAI, The Financial Times ile bir anlaşma yapmıştı. Gazetenin CEO'su John Ridding geçen ay yaptığı açıklamada, "Yapay zeka platformlarının yayıncılara materyallerinin kullanımı karşılığında ödeme yapması elbette doğru" dedi.

Investopedia, Food & Wine, InStyle ve Verywell'in de sahibi olan Dotdash Meredith, D/Cipher reklam hedefleme aracını güçlendirmek için OpenAI modellerini kullanacak. Yayıncı, reklam sisteminin "çerezler gibi kişisel tanımlayıcılar kullanmadan, tüketilen içeriğin bağlamına göre reklamverenleri doğrudan tüketicilere bağladığını" söylüyor. Google, başlangıçta reklamı yapılandan daha sonra da olsa, çerezlerin olmadığı bir geleceğe doğru ilerlerken bu, ufukta sektör çapında bir değişime işaret ediyor.