OpenAI, ChatGPT sesli asistanlarının çıkışını erteledi

OpenAI, ChatGPT’nin sesli asistan versiyonunun çıkış tarihini ileri bir tarihe ertelediğini duyurdu.

OpenAI, ChatGPT sesli asistanlarının çıkışını erteledi

Eğer yaz boyunca dijital bir asistana tatlı sözler fısıldamayı hayal ediyorsanız, biraz daha beklemeniz gerekecek. OpenAI, geçtiğimiz ay gösterdiği cazip ChatGPT sesli asistanlarının çıkışını ertelediğini açıkladı. Aslında ilk açıklama sesli asistanların cazibesi ve potansiyeli hakkında yüksek beklentiler oluşturulmuştu, ancak şirket, ürünün mükemmelleştirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyuyor. Şirket, “gelişmiş Ses Modu” özelliğinin piyasaya sürülmeden önce daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirtti. Bu özellik, başlangıçta küçük bir kullanıcı grubuna sunulacak ve geri bildirim toplandıktan sonra sonbaharda tüm ücretli ChatGPT kullanıcılarına açılacak.

OpenAI, modelin belirli içerikleri algılama ve reddetme yeteneğini geliştirdiklerini ve kullanıcı deneyimini iyileştirmenin yanı sıra milyonlarca kullanıcıya gerçek zamanlı yanıt verebilecek altyapıyı hazırladıklarını belirtti. Sesler, 2023’ten beri ChatGPT’nin bir parçası olmasına rağmen, geçen ay OpenAI, seslerin insan gibi çıktığı ve 2013 yapımı Her filmindeki Scarlett Johansson’ın seslendirdiği cazip asistan Samantha’ya benzetildiği bir versiyonu tanıttı. Bu tanıtımdan birkaç hafta sonra, oyuncu Scarlett Johansson, OpenAI’nin sesini izinsiz kullandığını iddia etti.

OpenAI, yeni seslerin (Johansson benzeri sesler hariç) sonbaharda ücretli kullanıcılara sunulacağını belirtti. Ayrıca, sesli asistanların telefonunuzun kamerasını kullanarak çevrenizi anlama yeteneği sağlayan bir başka özellik de ertelendi. Şirket, kesin zaman çizelgelerinin yüksek güvenlik ve güvenilirlik standartlarına ulaşmalarına bağlı olduğunu söyledi. ChatGPT’nin ücretli versiyonu şimdilik dünya çapında aylık 20 dolar gibi bir fiyata hizmet veriyor. Kullanım alanı genişledikçe paketin fiyatının da artacağını bekliyoruz.