OpenAI, Dotdash Meredith ile ortaklık kuruyor

Yapay zeka devi OpenAI, medya ve teknoloji dünyasında dikkat çeken yeni bir iş birliğine imza attı.

OpenAI, Dotdash Meredith ile ortaklık kuruyor

People dergisinin yayıncısı Dotdash Meredith ile yapılan bu stratejik ortaklık, her iki şirketin de içerik ve teknoloji alanlarında yenilikçi projeler geliştirmesine olanak tanıyacak. Bu iş birliği, özellikle yapay zeka destekli içerik üretim süreçlerinde devrim yaratmayı hedefliyor.

OpenAI, yayıncılık dünyasında önemli adımlar atarak içerik lisanslama yaklaşımına geçiş yapıyor. Bu kapsamda, People ve Better Homes & Gardens gibi markaların sahibi Dotdash Meredith ile bir lisans anlaşması imzaladı. Bu işbirliği, OpenAI'nin ChatGPT modelini eğitmek için Dotdash Meredith'in içeriklerini lisanslama fırsatı sunarken, yayıncı da OpenAI'nin modellerini kendi reklam hedefleme aracını güçlendirmek için kullanacak.

Anlaşmanın bir parçası olarak, ChatGPT Dotdash Meredith'in yayınlarından içerikleri ve bağlantıları gösterecek. Bu, OpenAI'ye güvenilir yayınlardan tam lisanslı eğitim materyalleri sağlama fırsatı veriyor. Bu gelişme, şirketin izinsiz olarak içerik kullanımı iddiaları nedeniyle zor durumda kalmasının ardından olumlu bir değişim olarak görülüyor. Daha önce New York Times ve Alden Capital Group (Chicago Tribune, New York Daily News ve Orlando Sentinel'in sahibi), içeriklerinin izinsiz kullanıldığını iddia ederek ChatGPT üreticisine dava açmıştı. Komedyen Sarah Silverman ve bir komplo teorisyeni araba satıcısı da benzer suçlamalarda bulunmuştu.

OpenAI, Dotdash Meredith ile ortaklık kuruyor - Resim : 1

OpenAI, Dotdash Meredith ile ortaklık kuruyor

Dotdash Meredith CEO'su Neil Vogel, bir basın açıklamasında, "AI platformlarının yayıncılardan içerik için ödeme yapması gerektiğini ve içeriğin uygun şekilde atfedilmesi gerektiğini her zaman savunduk," dedi. "Bu anlaşma, OpenAI'nin yaratıcılar ve yayıncılarla işbirliği yapma ve gelecekte sağlıklı bir İnternet sağlama konusundaki harika çalışmalarına bir kanıttır."

Dotdash Meredith anlaşmasından önce, OpenAI The Financial Times ile bir anlaşma yapmıştı. Gazetenin CEO'su John Ridding, "Tabii ki, AI platformlarının kullanımları için yayıncılara ödeme yapması gerektiği doğrudur," dedi.

Dotdash Meredith, aynı zamanda Investopedia, Food & Wine, InStyle ve Verywell gibi markaların sahibi olup, OpenAI'nin modellerini D/Cipher reklam hedefleme aracını güçlendirmek için kullanacak. Yayıncı, reklam sistemlerinin, içerik tüketim bağlamına dayanarak, kişisel tanımlayıcılar gibi çerezler kullanmadan reklam verenleri doğrudan tüketicilere bağladığını söylüyor. Bu, Google'ın başlangıçta ilan edilenden daha geç bir tarihte çerezsiz bir geleceğe geçiş yapacağı bir endüstri genelindeki değişimin habercisi.