X’in haber özetlerini nasıl oluşturacağı belli oldu

X, platformda trend olan haberlerin ve diğer konuların yapay zeka tarafından oluşturulan özetlerini yayınlamak için Grok'u kullanıyor.

X’in haber özetlerini nasıl oluşturacağı belli oldu

Şirketin mühendislik hesabından yapılan bir gönderiye göre şu anda yalnızca premium abonelerin kullanımına sunulan bu özelliğe "X'teki Hikayeler" adı veriliyor. X'e göre Grok, metin parçacıklarını oluşturmak için kullanıcıların gönderilerine güveniyor. Bazıları daha çok haber odaklı gibi görünürken diğerleri platformun kendisinde gerçekleşen konuşmaların özetleri.

X’in haber özetlerini nasıl oluşturacağı belli oldu - Resim : 1

X’in haber özetlerini nasıl oluşturacağı belli oldu

Bir kullanıcı Apple'ın kazanç raporu ve Ukrayna'ya yaptığı yardımla ilgili hikayelerin yanı sıra, Musk ile diğer "önde gelen isimler" arasındaki "samimi çevrimiçi tartışmanın" özeti olan "Musk, Uzmanlar Ulusal Borçları Tartışıyor" için bir ekran görüntüsü yayınladı. Bunlardan herhangi biri tanıdık geliyorsa, aynı zamanda platformdaki önemli haberler ve kültürel anlarla ilgili yetkili tweet'leri düzenleyen uzun süredir Twitter özelliği olan Anlar'a da oldukça benzediği için.

İnsan personelden oluşan bir ekip tarafından denetlenen özellik 2022'de sonlandırılmıştı. Diğer üretken yapay zeka araçları gibi Grok'un özetleri de bir sorumluluk reddi beyanıyla birlikte geliyor: "Bu hikaye X'teki gönderilerin bir özetidir ve zaman içinde gelişebilir" deniyor. "Grok hata yapabilir, çıktılarını doğrulayamayabilir." Grok elbette güncel olayları doğru bir şekilde yorumlama konusunda en iyi performansa sahip değil. Daha önce NBA oyuncusu Klay Thompson'ın bir basketbol maçı bağlamında "tuğla fırlatmanın" ne anlama geldiğini anlayamadığı için "vandalizm çılgınlığına" giriştiğini öne süren tuhaf bir hikaye ortaya çıkmıştı.