OpenAI, Elon Musk'ın Tesla ile Birleşme Planı Yaptığını İddia Ediyor

Elon Musk, OpenAI'nin kar amacı gütmeyen misyonunu ihlal ettiğini ve kar peşinde koştuğunu iddia ederek dava açtı.

OpenAI, Elon Musk'ın Tesla ile Birleşme Planı Yaptığını İddia Ediyor

Ancak OpenAI, Elon Musk'ın kuruluşun kar amacı güden bir kuruluşa dönüşme planlarının başlangıcında Tesla ile birleşmeyi veya tam kontrolü elde etmeyi istediğini iddia etti. Organizasyon, Musk'ın dava iddialarına yanıt olarak 2015'ten 2018'e kadar olan dönemde onunla ilgili eski e-postaları yayınladı.

OpenAI 2015 yılında dünyaya kendini tanıttığında, 1 milyar dolarlık bir fonlaması olduğunu duyurdu. Görünüşe göre bu rakamı öneren Musk'tı, OpenAI'nin o zamana kadar Musk'tan 45 milyon dolardan az ve diğer bağışçılardan yaklaşık 90 milyon dolar topladığı halde. Musk, "Umutsuz görünmemek için 100 milyon dolardan çok daha büyük bir rakamla gitmemiz gerekiyor... Başlangıçta 1 milyar dolarlık bir fonlama taahhüdüyle başladığımızı söylemeliyiz... Kimse sağlamazsa ne eksik kalırsa ben karşılayacağım," diye yazdı.

2017'de, OpenAI'nin liderleri yapay zekanın devasa miktarda hesaplama gücü gerektirdiğini ve gerçekten de milyarlarca dolara ihtiyaçları olduğunu fark etti. İşte bu noktada, kar amacı güden bir yapıya geçişi tartışmaya başladılar. OpenAI, Musk'ın planlamada yer aldığını ve başlangıçta çoğunluk hissesine, ilk yönetim kurulunun kontrolüne ve CEO pozisyonuna sahip olmak istediğini belirtti. Ancak organizasyon, tek bir kişiye mutlak kontrol vermenin misyonuna aykırı olduğunu hissetti. Anlaşmaya varamadılar ve Musk, görüşmeler devam ederken fonlamayı geri çekti.

Musk, 2018'de OpenAI'ye Tesla'ya bağlanarak otomobil üreticisinin finansmanı sağlamasını öneren bir e-posta iletti. Musk, bu yolun Google ile rekabette umut vaat eden tek yol olduğuna inandığını açıkladı. OpenAI, tartışmaların bu noktadan sonra nasıl ilerlediğini belirtmedi, ancak Musk'ın fikri gerçekleşmedi ve kısa bir süre sonra şirketten ayrıldı. Organizasyonun paylaştığı Musk'tan gelen son e-postada, "OpenAI'nin DeepMind/Google ile kıyaslandığında dramatik bir değişiklik ve kaynak olmaksızın alakalı olma ihtimalinin %0 olduğu" ifade edildi.

OpenAI, Elon Musk'ın Tesla ile Birleşme Planı Yaptığını İddia Ediyor - Resim : 1

OpenAI, Elon Musk'ın Tesla ile Birleşme Planı Yaptığını İddia Ediyor

Davasında Musk, OpenAI'yi "Microsoft'un AI teknolojisini Bing gibi ürünlerde kullanması için kapalı kaynaklı de facto bir Microsoft iştiraki" olmakla suçladı. Microsoft, şirkete 13 milyar dolar yatırım yapmıştı. "Microsoft, OpenAI'nin yapması gerektiği gibi teknolojiyi halka ücretsiz olarak sunmadığı takdirde, GPT-4'ü halka satmaktan bir servet kazanacak," dedi dava. Ancak OpenAI, Musk'ın misyonunun yapay zeka teknolojisini açık kaynak yapmayı gerektirmediğinin farkında olduğunu söyledi. Organizasyon, kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever'in Musk'a "AI'ı inşa etmeye yaklaştıkça, bilimi paylaşmamak tamamen kabul edilebilir" dediği bir e-postayı yayınladı. Musk bunun üzerine "Evet" yanıtını verdi.

OpenAI, "Hedeflerimize onun olmadan anlamlı ilerleme kaydetmeye başladığımızda bize ilham veren, daha sonra başarısız olacağımızı söyleyen, bir rakip başlatan ve sonra bizi dava eden biriyle bu noktaya gelmiş olmamız üzücü" dedi. Musk davasını açtıktan sonra şirket, çalışanlarına iddialarını reddeden iç memorandumlar gönderdi. Strateji Direktörü Jason Kwon, bir memorandumda Musk'ın iddialarının "bugün şirketle ilgili olmamasına duyduğu pişmanlıklardan kaynaklanıyor olabileceğini" söyledi. Sam Altman, başka bir memorandumda, daha iyi teknoloji inşa ederek başkalarıyla rekabet eden kişiyi özlediğini belirtti. Ayrıca, Tesla'yı savunduğu için kendisine teşekkür eden beş yıllık bir tweet'e Musk'a yanıt verdi.

Musk'ın dava iddiaları arasında sözleşme ihlali, görevi kötüye kullanma ve haksız rekabet bulunuyor. Jüri yargılaması talep ediyor ve mahkemeden OpenAI'nin "AI araştırması ve teknolojisini" halka açık hale getirme uzun süreli uygulamasını sürdürmesini, teknolojisini Microsoft ve diğer herhangi bir özel organizasyon veya bireyin finansal faydası için kullanmasını yasaklamasını istiyor.