Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 çıkış tarihini doğruladı

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisinin çıkış tarihini açıkladı. Yeni nesil işlemci, akıllı telefonlarda performans devrimi yaratacak.

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 çıkış tarihini doğruladı

 

Qualcomm, Snapdragon Summit 2024'ün 24-26 Ekim tarihlerinde Hawaii, Maui'de gerçekleştirileceğini resmen duyurdu. Bu yıllık etkinlik, genellikle şirketin yeni nesil amiral gemisi mobil işlemcisini tanıttığı bir platform olarak bilinir ve bu yıl da aynı şekilde olacak. Etkinliğin en önemli konuğu ise Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi olacak.

Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi, TSMC tarafından 3nm işlemci teknolojisiyle üretilecek ve özelleştirilmiş Oryon CPU çekirdeklerine sahip olacak. Snapdragon 8 Gen 3'ün 1 + 3 + 4 düzeninden farklı olarak, bu yeni çip 2 + 6 tasarımıyla gelecek ve verimlilik çekirdeği içermeyecek. İki yüksek performanslı çekirdeğin 4GHz hızına ulaşması bekleniyor ve Geekbench testlerinde tek çekirdekte 3.000'in üzerinde, çok çekirdekte ise 10.000'in üzerinde puan aldığı rapor ediliyor.

Ayrıca Qualcomm'un, daha iyi performans için geliştirilmiş önbellek ve bellek sıkıştırma teknolojisine sahip yeni bir GPU mimarisi kullanması bekleniyor. Sızıntılara göre Snapdragon 8 Gen 4, Genshin Impact oyununu 45 dakika boyunca stabil bir kare hızında çalıştırabiliyor. Bu, oldukça talepkar bir oyun için etkileyici bir performans.

Xiaomi, etkinliğin hemen ardından Xiaomi 15 serisini duyurarak Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisini kullanan ilk akıllı telefon üreticisi olacak. OnePlus ve iQOO da sırasıyla OnePlus 13 ve iQOO 13 serilerini yeni Qualcomm çipi ile piyasaya sürmeyi planlıyor.

Samsung ise Galaxy S25 serisini yeni işlemciyle donatacak. Ancak her zamanki gibi, standart Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisinin 'Made for Galaxy' etiketi altında overclock edilmiş bir versiyonunu sunacaklar.

Snapdragon Summit, yeni yonga seti hakkında daha fazla bilgi sağlayacak olsa da, şimdilik Qualcomm'un amiral gemisi mobil işlemcisinin bir sonraki neslinin nasıl şekilleneceğini görmek için beklememiz gerekecek.