Yapay zeka serbest kalıyor! Şimdi hapı yuttuk!

Elon Musk'ın liderlik ettiği xAI, bu hafta Grok sohbet robotunu açık kaynak yapacağını duyurdu.

Yapay zeka serbest kalıyor! Şimdi hapı yuttuk!

Bu adım, yapay zeka alanında şeffaflık ve erişilebilirlik adına önemli bir gelişme olarak görülüyor. Musk ve ekibi, teknolojiyi herkesin kullanımına sunarak, yapay zekanın potansiyelini genişletmeyi ve topluluğun katkılarıyla daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Elon Musk'a göre, xAI şirketi, Grok sohbet botunu açık kaynak yapma kararı aldı. Premium+ abonelerinin X üzerinden erişebildiği bu AI asistanının kurucusu, bu hafta içinde yürürlüğe girecek olan karar hakkında başka detay vermedi.

Musk'ın şirketlerinin bilgi birikimine erişimi açması yeni bir durum değil. Tesla, on yıl önce patentlerini açık kaynak yapmıştı ve şimdi neredeyse her büyük otomobil üreticisi, elektrikli araç şarj konektörünü benimsemiş durumda. X ise, geçen yıl "Sizin İçin" algoritmik akışını güçlendiren kodu yayınladı, ancak bundan pek bir şey öğrenemedik.

Yapay zeka serbest kalıyor! Şimdi hapı yuttuk!

The Wall Street Journal'ın belirttiği gibi, Musk, üçüncü taraf geliştiricilerin ve araştırmacıların Grok'un kodunu incelemesine izin vererek modelin daha fazla benimsenmesini umuyor olabilir. Geliştirici topluluğunun geri bildirimleri, Grok'un iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Grok'u açık kaynak yapmak, aynı zamanda OpenAI'ye karşı bir gönderme olarak görülebilir. Musk, bu ayın başlarında, kârı önceliklendirip orijinal kar amacı gütmeyen misyonundan sapmakla suçladığı ChatGPT üreticisi ve kendisinin de kurucu ortağı olduğu şirkete dava açtı. Dava, OpenAI'yi Microsoft'un "kapalı kaynaklı de facto bir yan kuruluşu" olarak tanımladı. Microsoft, OpenAI'ye 13 milyar dolar yatırım yapmış ve %49 hissesine sahip. OpenAI ise, Musk'ın şirketi Tesla ile birleştirmek ve CEO'su olmak istediğini iddia ederek Musk'a yanıt verdi.