Yapay zeka yayıncılık sektörünü ele geçiriyor

Financial Times, OpenAI ile anlaşma yapan son haber kuruluşu oldu.

Yapay zeka yayıncılık sektörünü ele geçiriyor

Financial Times ve OpenAI, pazartesi günü yapılan ortak duyuruda, ChatGPT'nin yapımcısının, Financial Times'ın gazeteciliğini yapay zeka modellerini eğitmek ve yayının okuyucuları için yeni yapay zeka ürünleri ve özellikleri geliştirmek için işbirliği yapmak için kullanacağını söyledi. ChatGPT ayrıca yanıtlarında yayından bilgi içerdiğinde Financial Times'a atıf yapacak ve ona bağlantı verecek.

Financial Times CEO'su John Ridding, yaptığı açıklamada "Yapay zeka platformlarının yayıncılara materyallerinin kullanımı karşılığında ödeme yapması elbette doğru" dedi ve Times'ın "insan gazeteciliğine bağlı olduğunu" ekledi. Her iki şirket de anlaşmanın mali şartlarını açıklamadı. Bu yılın başlarında The Information, OpenAI'nin yayıncılara, AI modellerini eğitmek için içeriklerini lisanslamaları için yılda 1 milyon ila 5 milyon dolar teklif ettiğini bildirdi.

Yapay zeka yayıncılık sektörünü ele geçiriyor

Üretken yapay zeka, yalnızca onu destekleyen modelleri eğitmek için kullanılan eğitim verileri kadar iyi. Şimdiye kadar yapay zeka şirketleri, genellikle yaratıcıların izni olmadan halka açık internetten alabildikleri her şeyi topladılar ve bu modellerin ürettiği çıktıları güncel tutmak için sürekli olarak yeni veri kaynakları arayışındalar. Yapay zeka modellerini haberlerde eğitmek bunu başarmanın bir yolu ancak bazı yayıncılar içeriklerini yapay zeka şirketlerine ücretsiz olarak verme konusunda temkinli davranıyor. Örneğin New York Times ve BBC, OpenAI'nin web sitelerini kazımasını engelledi.

Sonuç olarak OpenAI, modellerini eğitmek için önde gelen yayıncılarla mali anlaşmalar yapıyor. Geçtiğimiz yıl şirket, modellerini ABD'deki Politico ve Business Insider'dan ve Almanya'daki Bild ve Die Welt'ten yeni ürünler konusunda eğitmek için Alman yayıncı Axel Springer ile ortaklık kurdu. Şirketin ayrıca Associated Press, Fransa'nın Le Monde ve İspanya'nın Prisa Media'sıyla da anlaşmaları var.