ABD ile Elon Musk arasındaki ipler geriliyor, bomba her an patlayabilir

Pazartesi günü ABD Yüksek Mahkemesi, Elon Musk'un, kötü şöhretli "finansman güvence altına alındı" tweetiyle ilgili 2018 SEC anlaşmasına ilişkin itirazını reddetti.

ABD ile Elon Musk arasındaki ipler geriliyor, bomba her an patlayabilir

Ars Technica, muhafazakar çoğunluklu mahkemenin, Musk'un para cezası ödemesini, Tesla'nın yönetim kurulundan istifa etmesini ve tweet'lerini önceden almasını gerektiren anlaşmayı feshetme girişimini kabul etmek için ABD Başkanlarının kanunların üstünde olup olmaması gerektiğini tartmaya ara verdiğini bildirdi.

Yargıçlar Musk'ın dilekçesini yorum yapmadan reddetti. Milyarderin itirazını kabul etme konusundaki isteksizlikleri, bir yıl önce Tesla'nın kurucusunun mağduriyet iddialarını boşa çıkaran bir temyiz mahkemesi kararını olduğu gibi bırakıyor.

Efsane, Musk'ın 2018'de şu tweetiyle başladı: "Tesla'yı 420 dolardan özel olarak almayı düşünüyorum. Finansman sağlandı.” Ayrıca, “Yatırımcı desteği onaylandı. Bunun kesin olmamasının tek nedeni hissedarların oylamasına bağlı olmasıdır." Bu tweetin ardından Tesla'nın hisseleri %6’dan fazla arttı.

ABD ile Elon Musk arasındaki ipler geriliyor, bomba her an patlayabilir

Tek bir küçük sorun vardı: Finansman sağlanamadı ve SEC yatırımcıları etkileyen yanlış beyanları çok ciddiye alıyor. SEC, "Musk, herhangi bir potansiyel fon kaynağıyla fiyat da dahil olmak üzere önemli anlaşma şartlarını tartışmak şöyle dursun, onaylamadı bile" ve "çok sayıda ek beklenmedik durumu karşılamadığını biliyordu" dedi. Devlet kurumu, gönderinin "Tesla'nın hisse senedi piyasasında önemli kafa karışıklığına ve aksamaya" neden olduğunu iddia etti.

SEC anlaşması Musk’ın cüzdanını sert bir şekilde silkeledi ve Musk ve Tesla'nın her birinin 20'şer milyon dolar ceza ödemesini gerektirdi. Ayrıca otomobil üreticisindeki yönetim kurulu başkanlığı görevinden istifa etmesi ve Tesla avukatına, yatırımcılarla ilgili tweet'leri yayınlamadan önce incelemesini sağlaması gerekiyordu. Elbette Musk daha sonra Twitter'ı satın aldı ve adını X olarak değiştirdi.