Yapay zekanın yaratıcıları, şimdi onu kontrol altında tutacaklar

The Wall Street Journal'a göre OpenAI CEO'su Sam Altman, Microsoft şefi Satya Nadella ve Alphabet CEO'su Sundar Pichai hükümetin Yapay Zeka Güvenlik ve Güvenlik Kurulu'na katılıyor.

Yapay zekanın yaratıcıları, şimdi onu kontrol altında tutacaklar

Ayrıca Nvidia'dan Jensen Huang, Northrop Grumman'dan Kathy Warden ve Delta'dan Ed Bastian'ın yanı sıra teknoloji ve yapay zeka endüstrisindeki diğer liderler de onlara katılacak. Yapay zeka kurulu, ABD’nin kritik altyapısında yapay zekanın nasıl güvenli bir şekilde konuşlandırılabileceği konusunda İç Güvenlik Bakanlığı ile birlikte çalışacak ve ona tavsiyelerde bulunacak. Ayrıca elektrik şebekesi operatörlerine, ulaşım hizmeti sağlayıcılarına ve üretim tesislerine, teknolojideki ilerlemelerin yol açabileceği potansiyel tehditlere karşı sistemlerini nasıl koruyabilecekleri konusunda önerilerde bulunmakla da görevlendirildiler.

Biden yönetimi, yapay zeka gelişimini düzenlemeye odaklanan kapsamlı bir yürütme emrinin parçası olarak geçen yıl bir yapay zeka güvenlik kurulunun oluşturulmasını emretmişti. Ulusal Güvenlik'in web sitesinde, kurulun "Bakan'a ve kritik altyapı topluluğuna tavsiyelerde bulunan özel sektör ve hükümetten yapay zeka uzmanlarını içerdiği" belirtildi.

Yapay zekanın yaratıcıları, şimdi onu kontrol altında tutacaklar

Ulusal Güvenlik Sekreteri Alejandro Mayorkas Journal'a, yapay zekanın kritik altyapılarda kullanılmasının hizmetleri büyük ölçüde iyileştirebileceğini (örneğin hastalık teşhislerini hızlandırabileceğini veya enerji santrallerindeki anormallikleri hızlı bir şekilde tespit edebildiğini) ancak önemli bir risk de taşıdığını söyledi.

Bununla birlikte, bu yapay zeka teknoloji liderlerinin öncelikle kendilerine ve şirketlerine hizmet etmesi amaçlanmayan rehberlik sağlayıp sağlayamayacaklarını sorgulamadan edemiyoruz. Çalışmaları yapay zeka teknolojilerini ilerletmeye ve bunların kullanımını teşvik etmeye odaklanıyor; sonuçta yönetim kurulunun görevi, kritik altyapı sistemlerinin yapay zekayı sorumlu bir şekilde kullanmasını sağlamak. Mayorkas, Journal'a teknoloji liderlerinin "bu kurulun misyonunu anladığını" ve bunun "iş geliştirmeyle ilgili bir misyon olmadığını" söyleyerek işlerini düzgün yapacaklarından emin görünüyor.