Yapay zekanın yayın sektörünü ele geçirmesini engellemek için ilk dava açıldı

Chicago Tribune ve New York Daily News, teknoloji devleri Microsoft ve yapay zeka şirketi OpenAI'yi yasalara aykırı faaliyetlerde bulunmakla suçlayarak mahkemeye taşıdı.

Yapay zekanın yayın sektörünü ele geçirmesini engellemek için ilk dava açıldı

Bu dava, teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırarak, şirketlerin işleyişlerine dair yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Microsoft ve OpenAI, telif hakkı ihlali nedeniyle sekiz yayın kuruluşu tarafından dava ediliyor. Alden Capital Group tarafından sahiplenilen Chicago Tribune, New York Daily News ve Orlando Sentinel dahil bu yayınlar, şirketlerin telif haklarına tabi milyonlarca makaleyi izinsiz ve ödemesiz olarak kullandıklarını iddia ediyorlar. Bu makaleler, ChatGPT ve Copilot gibi yapay zeka ürünlerinin ticarileştirilmesi için kullanılmış.

Bu dava, Microsoft ve OpenAI'ye karşı telif hakkı malzemelerini yayıncıların açık rızası olmadan kullanmaları nedeniyle açılan en son dava olma özelliğini taşıyor. New York Times geçen yıl bu şirketlere karşı benzer bir dava açmış ve neredeyse bir yüzyıllık telif haklarına tabi içeriklerin kullanıldığını öne sürmüştü. Times, ürünlerinin makaleleri kelimesi kelimesine tekrarlayabildiğini ve Times'ın ifade tarzını taklit edebildiğini belirtmişti, ancak önceden bir lisans anlaşması olmadığı için bu durum sorunlu bulunmuştu.

Yapay zekanın yayın sektörünü ele geçirmesini engellemek için ilk dava açıldı

Alden Capital Group'a ait gazeteler de benzer şikayetlerde bulunuyorlar; şirketlerin sohbet robotlarının makaleleri yayımlandıktan kısa bir süre sonra kelimesi kelimesine tekrar ettiğini ve kaynaklara dikkat çekici bir bağlantı vermeksizin yaptıklarını belirtiyorlar. Şikayetlerinde birkaç örnek de sunmuşlar. Ayrıca, sohbet robotlarının yanlış bilgilendirme yaparak Alden Capital Group'un yayınlarını yanlış aktardığı iddia ediliyor.

Artık kar amacı güden bir şirket olan OpenAI'nin değeri 90 milyar dolar olarak belirtiliyor. Bu arada, ChatGPT ve Copilot, Microsoft'un piyasa değerine yüz milyarlarca dolar eklemiş durumda. Yayınlar, belirsiz bir miktar tazminat talep ediyor ve mahkemeden, materyallerini kullanan GPT ve LLM modellerinin yok edilmesini talep ediyorlar. OpenAI daha önce, günümüzün önde gelen AI modellerini telif hakkına tabi materyaller kullanmadan eğitmenin "imkansız" olacağını kabul etmişti.