Yazılım

40 Avrupa ülkesine Google Haritalar çevre dostu yol tarifleri geliyor

Geçen Ekim ayında Google, Haritalar'a yeni, çevre dostu yol tarifleri eklediğini duyurmuştu.

40 Avrupa ülkesine Google Haritalar çevre dostu yol tarifleri geliyor

Bu yeni çevre dostu rota alternatifleri ilk olarak ABD'de, yakıt ekonomisi için en iyi rotaları bulmak için trafik yoğunluğu ve dolambaçlı yollar gibi çok yakıt harcanmasına sebep olan şeyleri hesaba katan bir sürüş rotası belirlemekte kullanılmaya başlandı.

Google, bugün diğer Harita duyurularının bir parçası olarak, özelliğin yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde de kullanıma sunulacağını söylüyor, ancak özelliğin kullanılabilir olacağı her yerin bir listesi henüz yok. Google, özelliği daha önce Kanada ve Almanya'daki haritalara eklemişti.

40 Avrupa ülkesine Google Haritalar çevre dostu yol tarifleri geliyor

ABD'de olduğu gibi, bu rotalar çoğu zaman en hızlı  alternatifler değil, bu nedenle hızın nihai önceliğiniz olup olmadığı arasında seçim yapmanız gerekecek. Harita size her iki rotayı da gösterecek ve zaman farkı az olduğunda varsayılan olarak daha çevre dostu seçeneğe geçecek. Ancak her zaman en hızlı rotayı varsayılan olarak ayarlamak istiyorsanız, bunu Google Haritalar ayarlarından yapabilirsiniz.

Bu özelliği ABD'de, Kanada'da veya Avrupa'da kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın, Google, uygulamaya aracın hangi saatinde sürdüğünüzü söylemenizi sağlayan yeni bir tercih ayarı da içeriyor. Aracınızın benzinli (veya dizel), hibrit mi yoksa tam elektrikli mi olduğunu belirtebileceksiniz. Bu, belirli yönleri etkileyecek, ancak henüz ne kadar farklı olacaklarını söyleyemeyiz. Google güncellemelerinde sıklıkla olduğu gibi şirket, bu yeni özelliğin önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacağını söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.