ABD ve Avrupa arasında önemli bir gizlilik anlaşmasına varıldı! Verileriniz artık güvende

2020'de bir mahkeme kararının transatlantik e-ticareti durma noktasına getirme tehdidinden yaklaşık üç yıl sonra, Avrupa Birliği, ABD teknoloji devlerinin Avrupalı kullanıcılar hakkında Amerikan topraklarında veri depolamaya devam etmesine izin verecek bir plan benimsedi.

ABD ve Avrupa arasında önemli bir gizlilik anlaşmasına varıldı! Verileriniz artık güvende

Pazartesi günü açıklanan bir kararla, Avrupa Komisyonu Trans-Atlantik Veri Gizliliği Çerçevesini onayladı. Anlaşmanın şartlarına göre ABD, bir ABD teknoloji platformunun veri gizliliği haklarını ihlal ettiğini düşünen Avrupalıların başvurabileceği bir mahkeme kuracak.

Başkan Joe Biden, geçen sonbaharda imzaladığı bir icra emriyle Veri Koruma İnceleme Mahkemesinin kurulduğunu duyurdu. Mahkeme, kullanıcı verilerinin silinmesine karar verebilir ve diğer iyileştirici önlemleri uygulayabilir. Çerçeve aynı zamanda ABD istihbarat teşkilatlarının Avrupa kullanıcı verilerine erişimini de sınırlandırıyor.

ABD ve Avrupa arasında önemli bir gizlilik anlaşmasına varıldı! Verileriniz artık güvende

Trans-Atlantik Veri Gizliliği Çerçevesi, şu anda on yılı aşkın bir süredir yapım aşamasında olan bir anlaşmanın son bölümü. Ancak bu yılın başlarında AB, Facebook'un AB kullanıcı verilerini ABD sunucularına taşıma uygulamasının bloğun dijital gizlilik yasalarını ihlal ettiğini tespit ettikten sonra Meta'ya 1,2 milyar Euro para cezası vermişti.

AB ayrıca, şirketin sonbahara kadar bu bilgileri orada tutmanın yasal bir yolu yoksa, Meta'ya ABD sunucularında halihazırda depolamış olduğu verileri silmesini emretti. Pazartesi günkü anlaşma Meta'nın herhangi bir veriyi silme ihtiyacını ortadan kaldırmasına izin verecek ancak şirket yine de cezayı ödemeye devam edebilir.