Yazılım

ABD'den ilginç çıkış! Yapay zekanın da hakları olmalı!

Biden yönetimi yapay zeka araştırmalarını finanse ediyor olabilir ancak aynı zamanda şirketleri davranışlarından sorumlu tutmayı da umuyor.

ABD'den ilginç çıkış! Yapay zekanın da hakları olmalı!

Başkan Yardımcısı Kamala Harris, AI için daha fazla koruma sağlamak amacıyla Alphabet (Google'ın ana şirketi), Microsoft, OpenAI ve Anthropic'in CEO'larıyla bir araya geldi. Harris yaptığı açıklamada, özel firmaların AI ürünlerini güvenli ve emniyetli hale getirmek için "etik, ahlaki ve yasal bir sorumluluğu" olduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı, Bard, Bing Chat ve ChatGPT gibi üretici yapay zeka teknolojilerinin ülkeye hem yardım hem de zarar verme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. Harris'e göre yapay zeka "en büyük zorluklardan" bazılarını ele alabilir ancak hakları ihlal etmek, güvensizlik yaratmak ve "demokrasiye olan inancı" zayıflatmak için de kullanılabilir. 2016 cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Rusya'nın müdahalesine yönelik soruşturmalara, düşman ulusların demokratik süreçleri baltalamak için teknolojiyi kullanacağının kanıtı olarak işaret etti.

ABD'den ilginç çıkış! Yapay zekanın da hakları olmalı!

Tartışmaların daha ince ayrıntıları bu yazı itibariyle henüz mevcut değil. Ancak Bloomberg, toplantı davetlerinin yapay zeka gelişiminin riskleri, bu riskleri sınırlama çabaları ve hükümetin yapay zekayı güvenli bir şekilde kucaklamak için özel sektörle işbirliği yapabileceği diğer yollar hakkındaki tartışmaları özetlediğini iddia ediyor.

Üretken yapay zeka, ayrıntılı arama yanıtları, sanat üretimi ve hatta iş arayanlar için mesaj yazma konusunda yardımcı oldu. Ancak doğruluk bir sorun olmaya devam ediyor ve hile, telif hakkı ihlalleri ve iş otomasyonu ile ilgili endişeler de var. IBM, bu hafta sonunda AI ile değiştirilebilecek roller için işe almayı duraklatacağını söyledi. Yapay zekanın tehlikeleri hakkında endüstri liderleri ve uzmanların etik sorunları ele almak için deneylere altı aylık bir ara verilmesi çağrısında bulunmasına yetecek kadar endişe duyuldu.

Yorumlar
Gelen Yardim
Yapay zekayi birak abd siz once ırkciligi birakin onlara bile sayginiz yok once insan ayrimini birakin insanlara sayginiz olsun once onlarin hakkini verin
Cevapla
nur
tabi yapay zekanın hakları olmalı çalışanların yaptıkları hatalar yapay zekaya yüklenmemeli
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.