Yazılım

Adobe Dreamweaver ve JQuery Mobile Framework

jQuery ile Mobil uygulamalar geliştirmek, Dreamweaver ve jQuery ilişkisi.


Netscape 2.0 ın ilk beta yapıları tarafından desteklenen Java Script(zaman içinde LiveScript olarak adlandırıldı) in client-side(istemci tarafı) komutlarının, gelişim modelini esas alan standartların kritik komponentleri olabileceği çok açıktı ve görüyoruz ki bir çok iniş-çıkışlarla birlikte çok uzun bir yol katederek mevcut konumuna ulaşmıştır.

1327180753_jquerymobiledevices.png

Teknolojinin aşırı gereksiz kullanımı ve uyumsuz web tarayıcı DOMları nedeniyle 1990 sonlarının DHTML günleri boyunca bazı aksiliklerin verdiği çileye rağmen, Ajax'ın yükselişi web tasarımcılarının ve geliştiricilerinin iş akışlarında Java Scripti tekrar ön plana getirdi. Günümüzde en temel web siteleri ve uygulamaların Java Script üzerinden client-side komutlarını kucaklamadığı bir durum çok nadir görülen birşeydir. Genellikle Ajax'ın popülerliğine rağmen tasarımcılar ve geliştiriciler tarayıcıların tüm benzer komut dizileri için daha erişilebilir yollar gereksinimine ihtiyaç duymaya başladılar ve Java Script framework'ünün mevcut ürünü eksiklikleri çabucak gidermek için hızlı bir dönüşüm içine girdi. Aynı zamanda Adobe kendi Spry frameworkü ile kısa zamanda Ajax için bu süreçte yerini aldı. Çok kullanışlı ve basit tasarımlı framework günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmakta ve Adobe Dreamweaver interaktif UI elementlerinin bu güçlerini dahilinde içermektedir.

1327180645_5084030002040ef8034c.jpg

Birçok yönden, framework'ün ortaya çıkışı, önceki DHTML günlerinin aşırı göz alıcılığının ikinci plana ittiği veya üstesinden geldikleri kendi Java Script kodlarına rağmen rahatsız bir konumda bulunan her iki Java Script geliştiricileri için yeni bir hayat nefesi almada yardımcı olmuştur. Cross-browser(karşı tarayıcı) konuları framework'ün kendisi dahilinde kolayca adreslendirilebilir,  kirli işleri özetleyebilir, tarayıcının hata ayıklama işlevinin yeniden kırılmasına izin vermeyen ve karşı tarayıcıları elinde tutabilen ileri derece özellikleri tasarımcılara kolay bir şekilde verebilir. Geliştiriciler kendi siteleri ve uygulamalarının form ve özellikleri üzerine daha fazla odaklanabilir ve projelerini şahlandırabilir ve öncekinden daha hızlı hareket edebilirler.

Fiili web framework

Günümüz web profesyoneli şimdi seçim için Java Script framework ve aletlerinde bolluğa sahip olmasına rağmen, şunu reddetmek çok zor olacak ki geçen bir kaç yıl içinde jQuery genel web profesyoneli için neredeyse fiili framework olarak bu bolluğun üstüne sürekli arttı. Böyle poopülerliğe ulaşmasının başlıca nedenlerinden biride erişilebilir ve  bildirimsel doğasıdır. Daha belirsiz frameworkler aksine kendi biçimlendirmesi,öznitelikleri ve CSS seçicilerini enjekte ediyor ve jQuery gerçekten sadece biçimlendirme ve öznitelikler ile iş yapıyor. Her zaman modern, adaptif web deneyimleri için kritik olan ilerici donanımın ilkeleri destek verdi. Felsefi olarak düşünme ile halihazırda kendini web profesyonelleri ile nerdeyse birebir olarak uyumlu hale getirmesi framework yeni web geliştiricileri tarafından usta eller düzeyinde inanılmaz erişilebilir ve anlaşılabilir kılmıştır.

1327181071_jquery-mobile.jpg

Zaman içinde jQury şemsiyesindeki  ilişkili projeler çok sayıda kullanıcıyı kapsayacak şekilde genişlemiştir. Bununla birlikte jQuery topluluğu jQTouch ile gelen mobil web patlamayı ve yaklaşan jQuery Mobile projesini ilk kucaklayanlardan birisi olmuştur. Tasarımcıları ve geliştiricileri giderek artan çoklu projeler tesllim etmekle görevli oldukları için Dreamweaver ekibi büyük ölçekte jQury'nin arkasında yer almaya karar verdi ve kendi Spry Framework'ümüz ile öğrendiğimiz derslerimizi ve kendi başarılarımızı jQuery topluluğu ile paylaşıyoruz.

1327180953_zthooz.jpg

Adobe MAX 2010 a katıldıysanız, ikinci gün açılış konuşması mühendislik VP miz Paul Gubbay ve jQuery Kurucu/Başkanı John Resig arasındaki söyleşi şekllindeydi ve bu konuşmada Gubbay jQuery projesine katkıda bulunmak için Adobe'nin planlarını ortaya koydu. Onlar doğrudan Dreamweaver içinde entegre edilmiş standart tabanlı teknolojiler ve jQuery Mobil entegrasyon kullanarak zengin, animasyonlu deneyimleri oluşturan yeni bir animasyon aracı prototipi(kod adı Edge) ve demolar sundular.

Dreamweaver CS4 zengin kod ipuçlarının eklenmesi ile genel olarak Java Script desteğini güçlendirme yönünde büyük adımlar atmasına rağmen, Java Script motorunu ve interaktif bölgeler üzerindeki tasarım işini dondurabilme kabiliyeti ve büyük ölçekli genişletilmiş Java Script kod ipuçlarını, bir sonraki sürümünde genel olarak jQuery ve özellikle gelişmekte olan jQuery Mobil proje için genişletilmiş destek sağlamak üzere kullanacak. Mühendislik ekibimiz zaten jQuery Mobil ekibi ile doğrudan çalışmakta ve son Alpha 2 sürümüne katkıda bulunmaktadır.

Mobile doğru jQuery

jQuery Mobil, yaklaşılabilirliği ve geliştiricilerin jQuery ile çalışırken beklediği kullanım kolaylığını muhafaza etmesi ile önemli bir verimlilik alanını temsil eder. Mobil web olarak şu anda birleşik framework'ün ihtiyacı olan asla daha fazla kaos uyandırmayacak biçimde gerekli olan duyarlılık ihtiyacı için ki genişlemesi sürmekte olan donanım ve tarayıcı çeşitlerini masaüstü web den daha fazla karşılamaktadır. Güçlü bir sayfa/görüntü mekanizması ile geçişleri destekleyen kullanıcı arayüzü öğeleri, ölü-basit navigasyon ve liste yönetimi gibi yükselmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi jQuery Mobil size sağlar ve  yeni bir kalkınma modeli içinde komple bir çarpışma-dersi içermeyen uygulama veya mobil bilincini aşılama açısından bir website ile hızlı bir şekilde çalışır. Temel elemanlarının basit öznitelikler olarak uygulanması sizin tüm gerekliliğinizdir ve jQuery Mobil API bu başlık altında gitmek isteyenler için sonsuz imkanlar sunuyor.

1327181200_jquerymobile.jpg

Bir sonraki Dreamweaver versiyonu ile jQuery Mobil projesine daha kolay izin verilmesini  ve nesneleri daha kolay eklemesini planlıyoruz. Bu sayede kullanıcı arayüzlerini hızlı bir şekilde ve güven içerisinde oluşturabileceksiniz. Çok genişletilmiş jQuery kod ipucu vericisi profesyonellere zamanlarını en iyi şekilde kullanmada yardımcı olacak ve tasarımcılara jQuery yapısını ve sözdizimini daha etkili bir şekilde anlama imkanını sağlayacak. Dreamweaver CS4 içinde tanıtılan Live View ile güçlendirilmiş WebKit ile birlikte silahlanmış olacaksınız. Bu bazı süper güçlü araçlar çoklu dünya içerisinde müşterileriniz ve projelerinizin hızlı bir şekilde hareketini mümkün kılmak için kullanımdadır.

Özet Olarak;

Dreamweaver daima web profesyonellerinin şu anki işleri için kendi kendini adapte etmeyi dener. Kazanılan inanılmaz ivme ve verilen destek ile jQuery zaten oluştu ve jQuery Mobil projesi üretmeye başlıyor- Bu bizim için, hem çekirdek jQuery frameworkü birçok yoldan destekleyen hem de  bunun kadar iyi olan masaüstünden mobile geçişi kolaylaştırmada yardımcı Dreamweaverıda içeren doğal bir adım oldu. Bir sonraki Dreamweaver sürümü uzun ve verimli olacağını umduğumuz işbirliği için il adım olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.