Yazılım

Ağzı bozuk bilgisayar şaşırttı

Başarıysıyla tanınan Watson bilgisayar küfürlü konuşunca hafızasının bir bölümü silindi.


IBM'in akıllı bilgisayarı Watson, Riziko yarışmasındaki başarısıyla adını herkese duyurmuştu. Ancak bilgisayar araştırmacılarla küfürlü konuşmaya başladı. Bu durum hafızasından bir bölümün silinmesine neden oldu.

Watson'ın geliştiricileri, Urban Dictionary'yi insanlarla etkileşim içinde olacağı ve söylenen her şeyi anlayabilmesi için ona alternatif sözlük olarak bu bilgisayara yükledi.

1357988889_watson3.jpg

Urban Dictionary, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir sözlük ve İngilizce çeşitli kelime ve kalıplar ile bunların argo anlamlarını veya enteresan karşılıklarını bünyesinde barındırıyor. Günlük hayatta çok fazla kullanılmayan bu kelimeler, Watson'a göre sıradan kelimelerden farkı bulunmuyor.

Durum böyle olunca Watson, beklenmedik zamanlarda olmadık kelimeler kullanabiliyor. Yetkililerin açıklamasına göre yalnızca Urban Dictionary değil, Wikipedia'nın da Watson'ın bu durumunda etkisi bulunuyor. Söylenenlere göre Watson, araştırmacıların kimi sorularına "bullshit" cevabını verdiği için hafızasından Urban Dictionary'ye dair kayıtların silinme kararı alınmış.

Yorumlar
Misafir
Terbiye de yuklenmis olacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.