Yazılım

Airdrop nedir ve Airdrop nasıl kullanılır?

Airdrop, Apple tarafından kullanıma sunulan kablosuz dosya transfer hizmetidir. Apple kullanıcıları tarafından beğeni ile kullanılan Airdrop, sektördeki en başarılı ve en güvenli kablosuz dosya transferi araçları arsında da kendini göstermektedir.

Airdrop nedir ve Airdrop nasıl kullanılır?

Airdrop nedir ve Airdrop nasıl kullanılır? 

 

Airdrop, Apple tarafından kullanıma sunulan kablosuz dosya transfer hizmetidir. Apple kullanıcıları tarafından beğeni ile kullanılan Airdrop, sektördeki en başarılı ve en güvenli kablosuz dosya transferi araçları arsında da kendini göstermektedir. 

Airdrop konusunda bilhassa da yeni iOS ve macOS kullanıcıları, “Airdrop nedir?” veyahut “Airdrop nasıl kullanılır?” gibi sorular yöneltmektedir. Bu makalemizde tüm bu sorulara yanıt veriyor ve Airdrop çalışmıyor gibi serzenişler için de çözüm önerilerini aktarıyor olacağız. 

Airdrop nedir? 

Airdrop, daha önce de belirtildiği gibi Apple tarafından macOS ve iOS işletim sistemli cihazlar arasında kablosuz fotoğraf veya dosya aktarımı için kullanılan servistir. iCloud sisteminden farklı olarak bu sistem, iki cihaz arasında kablosuz bağlantı kurarak, dosya aktarım işlemini güvenli bir şekilde gerçekleştirmektedir. 2011 Apple modelleri ile birlikte bu sistem desteklenmeye başlanmıştır. 

 

Airdrop, sadece macOS ve iOS cihazlarında kullanılabilmektedir. Nitekim Airdrop Windows, Android veyahut Linux işletim sistemleri ile birlikte kullanılamamaktadır. 

Bu servisin karşılıklı olarak kullanıldığı dosya aktarım yönleri ise şu şekildedir: 

 • iOS tarafından iOS’a 
 • macOS tarafından macOS’a 
 • iOS tarafından macOS’a 
 • macOS tarafından iOS’a 


Airdrop kullanımı, görülebileceği gibi sadece Apple tarafından sunulan işletim sistemleri ve bu işletim sistemleri arasında kullanılabilmektedir. 

Airdrop nasıl kullanılır? 

Airdrop kullanımı, Apple’ın birçok yazılımı gibi kullanması oldukça kolay olarak hazırlanan servislerdendir. 

Örneğin iOS işletim sitemi taşıyan bir iPhone’dan macOS işletim sistemi taşıyan bir MacBook modeline fotoğraf gönderilmek istendiğin, bu işlemi birkaç küçük adım ile birlikte gerçekleştirmek mümkündür. 

 

İlk olarak iPhone fotoğraf gönderme işlemi için Fotoğraflar uygulamasına giriş yapılmalıdır. Daha sonrasında ise gönderilmek istenen fotoğraflar veya videolar seçilme. Seçilme işleminden sonra, seçilen fotoğrafların ve videoların hemen altında Airdrop simgesi yer alacaktır. Bu simgeye tıklandığı zaman, eğer daha önce Bluetooth veyahut Wi-Fi açılmamış ise bu kablosuz bağlantı teknolojilerin açılması istenecektir. 

Gönderilmek istenen macOS işletim sistemli diğer cihazda da Airdrop açma işlemi yapıldıktan sonra, iPhone tarafından bu bilgisayar görülecektir. Görüntülenen bilgisayar seçildiğinde, karşı tarafa dosya aktarımı için izin bildirimi gitmiş olacaktır. 

Karşı tarafından onaylaması ile birlikte bu işlem, kısa bir sürede tamamlanmış olacaktır. Aynı işlem macOS arasında veya iPhone arasında da aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Airdrop internet yer mi diye merak ediyorsanız, bu konuda içiniz rahat olabilir. Çünkü bu dosya aktarım sistemleri, sadece iki cihaz arasında kablosuz bağlantı kurmaktadır ve kurulan bu bağlantı üzerinden dosya aktarımı gerçekleştirmektedir. 

Airdrop destekleyen Apple cihazları 

Airdrop destekleyen cihazları da şu şekilde listelemek mümkündür: 

Destekleyen AirDrop iPhone modelleri  

 • iPhone 5 ve sonrasında çıkan tüm iPhone modelleri 

Destekleyen AirDrop iPad modelleri 

 • iPad 4. nesil ve sonrasında çıkan tüm iPad modelleri 
 • iPad mini ve sonrasında çıkan tüm iPad mini modelleri 
 • iPad Air ve sonrası iPad Pro ve sonrası 

Destekleyen AirDrop Mac modelleri 

 • MacBook 
 • MacBook Air 
 • MacBook Pro 
 • Mac Pro 
 • iMac 
 • iMac Pro 

Mac tarafından güncel işletim sistemi kullanımı, Airdrop sorunu konusunda da iyi bir çözüm olarak gösterilebilir. 

Airdrop nedir ve nasıl kullanılır soruları ile ilgili Haber Tekno’nun şu makalesine de bakabilirsiniz: Apple AirDrop Nedir? Ne İşe Yarar? AirDrop Kullanım Rehberi 

Airdrop konusunda Apple tarafından yapılan çalışmalar devam ediyor ve ekosistem içerisindeki en verimli ve güvenli sistemler arasında yer alıyor. 

İlerleyen dönemlerde yeni kablosuz bağlantı teknolojilerinin kullanıma geçmesi ile birlikte, çok daha hızlı ve çok daha güvenli bir kablosuz dosya transferinin önü açılmış ve Apple tarafından da desteklenmeye başlamış olacaktır. 

Yorumlar
onur
internet bağlantısına ihtiyaç var ve kotadan gidiyor bilgilendirme yanlış, deneyerek yazarsanız sevinirim.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.