Yazılım

Akıllı telefonlar AIDS testi yapacak!

Akıllı telefonalrın bu testi nasıl yapacağı haberimizde!


Yeni gelen haberlere göre Güney Afrikalı ve Güney Koreli araştırmacılar, AIDS testi yapabilen yeni bir akıllı telefon üzerinde çalışıyor.

Araştırmayı yapan bilim insanlarının geliştirdiği mikroskop ve uygulama, AIDS tanısı için kan örneklerinin fotoğrafını çekebilecek ve örnekleri analiz edecek, ayrıca laboratuvarın uzak olduğu bölgelerde bağışıklık sisteminin durumunu değerlendirecek.

1346496226_w44119front.jpg

Güney Kore'deki Kookmin Üniversitesi'nden Jung Kyung Kim bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, amaçlarının, uygulamalar sayesinde akıllı telefon üzerinden görüntüleri almak ve bunları analiz etmek olduğunu söyledi. Ayrıca Kim, klinik deneylerin seneye başlatılacağını belirtti.

Adı "Smartscope" olacak olan bu uygulama bir milimetrelik bir mikroskoptan oluşuyor. Kan örnekleri mikroskobun önüne koyulduğunda telefondaki uygulama, örneklerin fotoğrafını çekiyor ve hücreleri analiz edebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.