Yazılım

Akıllı telefonlar için Ubuntu çok yakında!

Ubuntu telefonlara da geliyor

Akıllı telefonlar için Ubuntu çok yakında!

Ubuntu 13.10 Saucy Salamander neredeyse aramızda olacak. Popüler Linux masa üstünün son beta sürümünden sonra aslının 17 Ekim’de gelmesi bekleniyor. Masaüstünde Linux kullanan kullanıcılar heyecanla beklerken öte yandan yeni sürümün ardından akıllı telefonlar için Ubuntu işletim sisteminin de çok yakında geleceği belirtiliyor.

1380494290_ubuntu-1310-saucy-salamander-620x349.jpg

Ubuntu’nun akıllı telefonların dünyasına girmesi özellikle Linux kullanıcıları tarafından çok destek görüyor. Akıllı telefonlarda Ubuntu gibi özgür bir yazılımın yeri Android gibi değerli olacaktır. Ubuntu’nun akıllı telefonlardaki işletim sisteminin adının Ubuntu Touch olacağı belirtiliyor.

Ubuntu Edge ile haberler gelirken, Ubuntu’nun işletim sisteminin iki büyükle yarışabileceği ve yarışmayacağı yönündeki tartışmalar sürüyor. Android ve iOS’un yanında çok güçlü olmayacağı şimdilik görünen yüzü.

1380494324_ubuntuedgelargevergemediumlandscape.jpg

Ubuntu’nun akıllı telefonlardaki en büyük avantajı genel olarak geliştiricilere yönelik bir çok uygulamanın olması olacak. GUI Toolkit gibi geliştiricilerin işini kolaylaştıracak bir çok özellik bulunacak. 13.10’un da çok yakında detaylı özellikleri tanıtılacak. 13.10’un özellikleri için 20 Ekim’de bizi takip edin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.