Android 15, pil bekleme süresini 3 saate kadar artırıyor

Android'in yeni sürümü 15, pil ömrünü uzatan önemli bir güncelleme ile geliyor. Doze modunu hızlandıran bu güncelleme, cihazların bekleme süresini 3 saate kadar artırıyor.

Android 15, pil bekleme süresini 3 saate kadar artırıyor

Google'ın I/O geliştirici konferansında tanıttığı yeni özellikler arasında, Android 15'in kullanıcı gizliliği ve güvenliği üzerine yaptığı iyileştirmeler öne çıkıyor. Ancak herkesin yararına olabilecek bir başka önemli yenilik ise batarya ömrünün uzatılması.

Android 15, işletim sisteminde halihazırda bulunan ve telefonun kullanılmadığı zamanlarda enerji tasarrufu sağlayan Doze modunda bir optimizasyon sunuyor. Bu yenilik, Doze moduna geçiş süresini hızlandırmayı hedefliyor. Google'a göre, Android 15 kullanan cihazlar, Android 14'e kıyasla Doze moduna %50 daha hızlı geçiş yapabilecek.

Android 15, pil bekleme süresini 3 saate kadar artırıyor - Resim : 1

Android 15, pil bekleme süresini 3 saate kadar artırıyor

Doze modu, telefonun uzun süre kullanılmadığı durumlarda arka plan aktivitelerini ve uygulamaların sistem kaynaklarına erişimini kısıtlayarak batarya tüketimini azaltır. Bu, özellikle gereksiz arka plan işlemleri çalıştıran uygulamalarda batarya tüketimini azaltmak anlamına geliyor. Google'ın yaptığı iç testler, bu daha hızlı Doze modu aktivasyonunun belirli cihazlarda üç saate kadar ek bekleme süresi sağlayabileceğini gösteriyor. Ancak, bu iyileştirmenin tam etkisi, cihazın donanımına ve kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak değişebilir.

Android 15 güncellemesini alacak tüm cihazlar bu değişiklikten yararlanacak, dolayısıyla genel bir batarya ömrü iyileştirmesi beklenebilir. Ayrıca, bu özelliğin Wear OS 6'ya da dahil edilmesi bekleniyor. Wear OS 6, Android 15 tabanlı olacak ve yeni özelliklerle birlikte gelecek. Wear OS 6'nın çıkış tarihi henüz doğrulanmamış olsa da, gelecek yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Android 15'teki Doze modu iyileştirmeleri, Android kullanıcıları için daha iyi batarya yönetimine yönelik pratik bir adım niteliğinde. Her ne kadar bireysel cihazlarda etkisi farklılık gösterebilecek olsa da, Doze moduna daha hızlı geçiş yapılması, bekleme süresinin uzatılması açısından umut verici bir gelişme sunuyor.