Yazılım

Anında çeviri gerçek oldu

Gerçek zamanlı çeviri hayali gerçek oluyor.

Anında çeviri gerçek oldu

Anında çeviri teknolojisi birbirinin dilini anlamayan insanlar arasında iletişim sağlıyor.  Şimdiye kadar birçok deneme yapıldı ama diller arasındaki gerçek zamanlı çeviri yapmak yazılım ya da bilgisayarlar için mümkün olmadı. Hatta neredeyse imkansızdı diyebiliriz.

Şimdi Microsoft'un yaptığı bir çalışma ile bu teknoloji mümkün olacak gibi görünüyor. Çalışmaya göre Deep Neural Networks - Derin Snir Ağları adı verilen bir teknik yardımı ile gerçek zamanlı çeviri hayali gerçek oluyor.

Teknolojinin detayları açıklanmadı ama bir konferans sırasında gerçek zamanlı bir örnek  sergilendi. Konferans sırasında İngilizce konuşan bir kişinin konuşması anında Çince'ye (Mandarin - Kuzey Çin lehçesi) çevriliyor.  Çeviri önce İngilizce altyazı, ardından Çince altyazı ve en sonunda sesli olarak Çince yapılıyor.

Yapılan çalışma Microsoft'un Araştırma Birimi ve Toronto Üniversitesi işbirliği ile geliştirildi ve bu teknoloji yüzde 90'a varan doğruluk oranında çeviri yapabiliyor.

Aşağıda bu teknolojinin bahsedildiği konferansı izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.