Yazılım

Apple, Çinli kullanıcıların iCloud verilerini Çin'e taşıyor

ABD'li teknoloji devi Apple, hükümet baskıları sonrası Çinli kullanıcılarının iCloud verilerini Çin'de barındıracak.


Çin hükümetinin baskıları Apple'a geri adım attırdı. Yetkili kurumlar, ülkedeki yabancı şirketler için yeni düzenlemeler yapıyor. Faaliyet göstermek isteyen yabancı kuruluşlar ve servisler için uyguladığı kuralları sıkılaştırma yapacak.

Apple da bu sıkılaştırmadan nasibi aldı. Alınan bilgilere göre, Çinli kullanıcılarının iCloud verileri 28 Şubat'ta sonra Çin'in Guizho kentinde açtığı yerel bir veri merkezinde barındırılacak. Amazon da aynı yasalar nedeniyle açık bulut hizmeti için inşa ettiği donanım altyapısını Çinli iş ortağı Sinnet'e satışını gerçekleştirmişti.

Apple'ın yaptığı tek düzenleme yalnızca kullanıcı verilerinin Çin'e taşınması değil. Ayrıca ülkedeki iCloud operasyonlarını da Guizhou yerel yönetimine bağlı bir şirket olan Cloud Big Data yürütülecek.

ABD merkezli teknoloji devi bu tarz ayrıcalıkları yapmamasıyla biliniyor. Pazarın büyüklüğünün farkında olan Apple, Çin için özel bir karar aldı. Cloud Big Data ile yapılan bu anlaşmayla Çinli kullanıcıların tüm iCloud verilerinin yetkililerce ulaşılabileceği anlamına geliyor.

Çin'deki kullanıcılara gönderilen "Güçlü veri gizliliği" başlıklı mesaj:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.