Yazılım

Apple, güvenlik açığına yine engel olamadı!

Apple, son güncelleme ile güvenlik açığına yine engel olamadı.


Apple tarafında işlerin yazılım konusunda yolunda gitmediğini sağır sultan bile duymuş durumda. Geçtiğimiz günlerde şifre girmeden Root güvenlik açığı ile Mac şifresini kırma açığını kapatan Apple, Meltdown ve Spectre için yayınladığı macOS 10.13.2 Ek Güncelleme ile başka bir güvenlik açığını tetikledi.

macOS 10.13.2 sürümünde ortaya çıkan açık sayesinde App Store'un şifresi, şifre girmeden kırılabiliyor. 2018'de karşılaşması gülünç olan bu olayın, 5.000 TL ve üzerinde satılan ve güvenliği ile övünülen Mac modellerinde yaşanması oldukça trajikomik.

Peki, Mac'te şifre girmeden App Store şifresi nasıl kırılıyor?

Önce Sistem Tercihleri'ni açın. Bu bölümden App Store'a tıklayın. Sol alt bölümde yer alan kilit butonuna basın. Daha sonra bu butona bir daha basın. Rastgele kullanıcı adı ve yine rastgele bir şifre girin ve Kilidi butonuna tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Mac App Store'un kilidi açılıyor. Apple'ın bir çocuğun bile kırabileceği böylesine basit bir hatayı nasıl yaptığı bilinmiyor. Ancak tahminlerimize göre Cuma gününe kadar bu sorun için bir güncelleme daha yayınlanacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.