Yazılım

Apple Music ile Spotify Karşılaştırması

Apple'ın müzik servisi Apple Music ülkemizde de hizmete açıldı. Peki Apple Music ile Spotify arasında ne gibi benzerlik veya farklar var?

Apple Music ile Spotify Karşılaştırması

Spotify'a göre oldukça yeni bir servis olmasına rağmen çıkışından kısa bir süre sonra Spotify'ın kullanım rakamlarına hemen hemen erişen Apple Music geçtiğimiz gün ülkemizde de kullanıma sunuldu. Eğer hali hazırda Spotify kullanıyorsanız "Apple Music'e geçmek için ne gibi sebepler var?" diye düşünebilir ya da bir müzik servisi kullanma kararı aldıysanız Spotify ve Apple Music arasında kalmış olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir >>

Bu listemizde Apple Music ile Spotify'ı karşılaştırdık. Listemize gözatarak hangisinin size daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz ya da en azından aklınızda bir fikir oluşabilir. Sayfalarda ilerleyerek listemizi inceleyebilirsiniz.

Fiyatlandırma

1454629464_fiyat.png

Listemizin ilk maddesi servislerin fiyatları çünkü tüketici genellikle fiyata göre tercih yapıyor. Aslında listenin devamına gözatarken aklınız fiyatta kalmasın çünkü Apple Music ve Spotify aynı fiyata sahip. Her iki servis de aylık bireysel 9.99TL ve aylık 6 kişilik aile paketi 14.99TL olarak fiyatlandırılıyor. Ancak Apple Music ilk 3 aylık ücretsiz deneme imkanı sunarken Spotify 2 aylık ücretsiz deneme imkanı sunuyor. Spotify ücretsiz olarak 1 ay deneme imkanı sunarken Apple Music'in tanıtılmasından sonra bu süreyi 2 aya çıkardı.


Müzik Kütüphanesi

1454629644_spotify-libary.png

Her iki servisin de müzik kütüphaneleri genel olarak aynı. Ancak bazı müzisyenler servislerin yaptığı anlaşmalara göre Spotify ya da Apple Music'ten sadece bir tanesini tercih edebiliyor. Örneğin Taylor Swift'in 1989 albümü Apple Music'te yer alırken albüm Spotify'da bulunmuyor. Türkçe şarkılar için baktığımızda ise Apple Music'te Spotify'da olan bazı şarkıları çok ender olsa bile bulamayabiliyorsunuz. Apple Music ülkemize henüz çok yeni giriş yaptığı için bu tür durumlarla karşılaşıyor olmamız normal, Apple Music kısa zamanda müzik kütüphanesini genişletecektir.

Platform Desteği

1454629743_apple-music-platform.png

Apple Music iOS, Android, Windows, Mac ve Apple TV platformlarında kullanılırken Spotify iOS, Android, Windows Phone, Windows, Mac ve Playstation platformlarında kullanılıyor. Eğer Windows Phone kullanıcısıysanız Apple Music ne yazık ki Windows Phone platformunda en azından şimdilik bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir >> 

Ses Kalitesi

1454629792_spotify-ses-kalitesi.png

Müzik tutkunları için en önemli noktalardan bir tanesi de ses kalitesi. Spotify Premium üyelikle 320kbps'ye kadar ses kalitesi sunarken Apple Music 256kbps'ye kadar ses kalitesi sunuyor. Ancak Spotify'da mp3 formatı kullanılırken Apple Music şarkıları acc formatında çalıyor. Acc formatının mp3 formatından daha kaliteli olduğunu hesaba katarsak iki servisin ses kalitelerinin hemen hemen aynı olduğu söylenebilir.

Yeni Müzikler Keşfet

1454629913_apple-music-sizin-icin.png

Dinlediğiniz müziklerin yanı sıra yeni müzikler keşfetmek istiyorsanız her iki platformun editörlerinin oluşturduğu listelerden müzikler dinleyebiliyorsunuz. Apple Music'e kayıt olurken size en sevdiğiniz türü ve müzisyenleri seçtiğiniz için Apple Music bu verilerle sizin karşınıza size daha çok hitap eden listeler çıkarıyor ve sevmediğiniz tarzları sizden uzak tutuyor. Apple Music diğer bir artı olarak listelerinde zaman zaman sanatçıların özgeçmişini paylaşıyor ya da şarkıları yorumluyor. Spotify editörlerinin oluşturduğu listeleri bu tarz bir filtreleme olmadan paylaştığı için size hitap eden listeleri bulmakta zaman zaman zorlanabiliyorsunuz. Ancak Spotify bu noktada "Haftalık Keşif" adını verdiği listesiyle hatasını telafi ediyor. Sizin dinlediğiniz ve sevdiğiniz şarkıları, şarkıları dinleme sürelerinizi topluyor ve bu şarkılara göre size haftalık olarak şarkı önerilerini listeliyor.

Çevrimdışı Dinleme

1454629989_spotify-offline.png

Her iki platform da ücretli aboneleri için çevrimdışı dinleme özelliğini sunuyor. Aralarında bir kıyaslama yapacak olursak Spotify'ın çevrimdışı dinleme özelliğinin daha basite indirgenmiş olduğu bilgisini ekleyebiliriz ancak sonuç olarak her iki platformda da şarkıları indirerek çevrimdışı dinleyebiliyorsunuz.

Arayüz Tasarımı

1454630202_spotify-vs-apple-music-ui.png

Arayüz tasarımı uygulamalardan birini tercih etmenizde bir kriter olur mu bilemiyoruz ama Apple Music ağırlıklı olarak açık renkte bir temaya sahipken Spotify'ın daha temasına daha koyu renkler hakim. Ayrıca Apple Music'in daha işlevsel bir arayüzü var ve görsel olarak daha ayrıcalıklı bir hissiyat uyandırıyor. Spotify'ın arayüzü ise daha sade ve kullanımı basit bir arayüz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.