Apple yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu

Apple, yıl sonuna doğru göz takibi ve özel sesli komutlar gibi yeni erişilebilirlik özelliklerini sunacak. Bu yenilikler, kullanıcı deneyimini daha da iyileştirecek.

Apple yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu

Apple, bu yılın ilerleyen dönemlerinde iPhone, iPad ve CarPlay cihazlarına yeni erişilebilirlik özellikleri getirmeyi planlıyor. Bu güncellemeler, engelli kullanıcıların cihazlarını daha kolay kullanmalarını hedefliyor. En dikkat çekici yeniliklerden biri göz takibi özelliği. Kullanıcılar, cihazlarını yalnızca göz hareketleriyle kontrol edebilecekler. Bu, fiziksel etkileşim ihtiyacını ortadan kaldırarak sınırlı hareket kabiliyetine sahip bireyler için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Apple, bu yeni özelliklerle kapsayıcı bir ekosistem oluşturmayı amaçlıyor. İşitme engelli kullanıcılar, Müzik Haptikleri sayesinde müziği titreşimler, dokular ve dokunmalar yoluyla deneyimleyebilecekler. iPhone’un haptik motoru, müziği bu duyusal deneyimlere dönüştürecek. Bu özellik, geliştiricilere de sunulacak, bu da uygulamalar içinde müzik deneyimlerini iyileştirme potansiyeline sahip.

VisionOS işletim sisteminde bulunan Canlı Altyazılar, Apple Vision Pro kullanıcılarının bakış açısından gösteriliyor. Özelleştirilebilir sesli komutlar, kullanıcıların belirli eylemleri tetiklemek için kişisel sesler oluşturmasına olanak tanıyor. Bu özellik, karmaşık komutları hatırlamakta zorlanan bireyler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Ayrıca, "Atipik Konuşmaları Dinle" özelliği, serebral palsi gibi durumları olan kullanıcılar için konuşma tanımayı geliştiriyor.

Apple yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu - Resim : 1

Apple yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu

Araç tutması yaşayanlar için, Araç Hareket İpuçları animasyonlu noktalar göstererek hareket hastalığını tetikleyen duyusal çatışmayı azaltıyor. CarPlay, sesli kontrol, renk körü kullanıcılar için renk filtreleri ve işitme engelli yolculara araç alarmları ve sirenler hakkında bildirimde bulunma gibi önemli erişilebilirlik iyileştirmeleri alacak.

VisionOS, Apple’ın akıllı gözlük işletim sistemi, tüm sesler için sistem çapında canlı altyazılar sunarak herkesin konuşmaları ve uygulama içeriklerini kolayca takip edebilmesini sağlıyor. VisionOS'teki FaceTime görüşmeleri, gerçek zamanlı altyazılar sayesinde iletişimi daha da kolaylaştırıyor.

Bu gelişmeler ve mevcut erişilebilirlik özellikleri ile Apple, herkesi güçlendiren bir teknoloji ekosistemi oluşturma taahhüdünü pekiştiriyor. Apple, çeşitli engelleri ele alarak teknolojinin ihtiyacı olanlar için bir araç haline gelmesi için çalışıyor ve daha kapsayıcı bir gelecek yaratmayı hedefliyor.