Google Android 15 Beta 2'yi yayınladı

Google, Android 15 Beta 2'yi kullanıcılarla buluşturdu. Bu sürüm, hassas verileri korumak için özel alan özelliği ve büyük ekranlarda daha verimli çoklu görev yapma imkanı sunuyor.

Google Android 15 Beta 2'yi yayınladı

Google bugün Android 15'in ikinci beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, Pixel cihazlarla birlikte Honor, iQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Tecno, Vivo ve Xiaomi gibi iş ortaklarının el cihazları, tabletler ve katlanabilir form faktörlerine de ulaşıyor.

Google'ın yayın takvimine göre, bir sonraki beta sürümünün haziran ayında, son beta sürümünün ise temmuz ayında gelmesi bekleniyor. Ardından nihai ve halka açık sürüm yayımlanacak. Android 15 Beta'yı desteklenen bir Pixel cihaza yüklemek isteyenler, belirtilen web sitesine giderek kaydolabilirler. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra ikinci beta sürümü, kablosuz yazılım güncellemesi olarak cihazlarına yüklenecek.

Bu betada yer alan yeniliklerden biri, hassas uygulamaları meraklı gözlerden uzak tutmanızı sağlayan Özel alan özelliğidir. Android'in farklı kullanıcı arayüzlerinde yıllardır bulunan bu işlevsellik, nihayet Google'ın Android'ine de entegre edilmiş durumda. Özel alan, ayrı bir kullanıcı profili kullanır ve kilitlendiğinde profil duraklatılır, böylece içindeki uygulamalar aktif olmaz. Cihaz kilidini veya Özel alan için ayrı bir kilit faktörünü kullanabilirsiniz ve uygulamalar başlatıcıda ayrı bir konteynerde gösterilir. Özel alan kilitliyken, uygulamalar son kullanılanlar, bildirimler, ayarlar ve diğer uygulamalardan gizleniyor.

Android 15 ile Google, daha akıcı geçişler vaat ediyor. Ayrıca, uygulamaların gereksiz pil tüketimini önlemek için altı saatten fazla aktif ön planda çalışmasına izin verilmeyecek. AV1 için daha verimli bir yazılım kodlayıcı da mevcut olacak ve donanım kodlaması desteklenmediğinde kullanılabilecek. Uygulamalar, medya izinlerine kısmi erişim aldıklarında yalnızca en son seçilen fotoğraf ve videoları vurgulayabilir, bu da sık sık fotoğraf ve video erişimi isteyen uygulamalarla deneyiminizi geliştirebilir.

Google Android 15 Beta 2'yi yayınladı - Resim : 1

Google Android 15 Beta 2'yi yayınladı

Kötü niyetli arka plan uygulamalarına karşı koruma sağlamak amacıyla, bu uygulamaların diğer uygulamaları ön plana getirmesi, ayrıcalıklarını yükseltmesi ve kullanıcı etkileşimini kötüye kullanması engellenecek. Bu, kötü niyetli uygulamaların başka bir uygulamanın etkinliğini başlatıp ardından üzerine kendi ekranını getirerek, kötü niyetli olmayan bir uygulama gibi görünmesini engellemeye yönelik bir tedbir.

Büyük ekranlarda çoklu görev geliştirilerek, görev çubuğunu ekranda sabitleyip uygulamalar arasında hızlı geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, favori bölünmüş ekran uygulama kombinasyonlarınızı hızlı erişim için kaydedebilirsiniz. Bu özellikler, bazı üçüncü taraf kullanıcı arayüzlerinde yıllardır mevcut olan işlevleri şimdi Android'e getiriyor. Yeni değişiklikler ayrıca Resim içinde Resim moduna daha akıcı geçişler sağlamayı hedefliyor.

Widget'lar, ilgili uygulama geliştiricileri isterse, eklemeden önce daha iyi bir önizleme sunabilir ve Predictive back özelliği, bu özelliği doğru şekilde uygulayan uygulamalar için eylemin sizi nereye götüreceğini gösterebilir.