Yazılım

Bilgisayarınız yalan dedektörü olsun

Buffalo Üniversitesi'nden bilim adamları yalan ve gerçeği ayırt eden program tasarladı.

Bilgisayarınız yalan dedektörü olsun

Polis sorgu odaları hep karanlık bir oda ve sallanan bir abajur ile bilinir. Artık bundan sonra bunların yerine polisler bilgisayar kullanabilirler.

Buffalo Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından bir program tasarlandı. Ekip, göz hareketlerini izleyerek yalan mı yoksa gerçek mi söylediğini anlayan bir yazılım üretti.

1333315363_yalan-makinesi-500x345.jpg

Bilgisayar programı yüzde 82 ile doğru ve yalanı ayırt etmeyi başardı. Araştırmacılara göre bu program eğitimli bir insanın bile doğru yada yalanını ayırt etmede yüzde 65 başarı gösteriyor.

Orijinal psikolojik test çalışmasında 40 video da 132 konuşma yapıldı. Bu konuşmalarda program ile yalan ve gerçek ayırt edildi.

Videolarda farklı cilt yapısı, kafa yapısı, ışık koşulları ve gözlük gibi ara sıra görsel engeller koyularak ta testler yapıldı.

Sorgudaki kişi konuşurken, söylediklerinin yalan veya gerçek olduğuna dair, göz hareketlerinin şekillerini takip ederek program analiz yapıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.