Bu Nokia telefonlar Android 15 güncellemesi alacak

Nokia, Android 15 güncellemesi alacak olan telefonlarını açıkladı. Bu cihazlar, en son yazılım özelliklerinden faydalanacak.

Bu Nokia telefonlar Android 15 güncellemesi alacak

Nokia, Android işletim sistemini neredeyse olduğu gibi kullanan nadir markalardan biri. Bu durum, Google yeni bir Android sürümü yayınladığında Nokia'nın cihazlarını güncelleme konusunda daha hızlı olabileceği anlamına geliyor. Ancak, son yıllarda durum pek de böyle gelişmedi.

Nokia, yazılım güncellemeleri konusunda son zamanlarda pek etkileyici değildi. Yine de her yıl olduğu gibi bu yıl da markadan bazı iyileştirmeler bekliyoruz. Peki, bir Nokia telefonunuz varsa Android 15 güncellemesi alıp almayacağını merak ediyor musunuz? Yeni işletim sistemi, getireceği özellikler nedeniyle oldukça konuşuluyor. İşte Android 15 güncellemesi alması muhtemel Nokia telefonlar:

 • Nokia XR21

 • Nokia X30

 • Nokia G60

 • Nokia G42

Bu Nokia telefonlar Android 15 güncellemesi alacak - Resim : 1

Bu liste kesin değil, Nokia’nın yazılım güncelleme politikasına dayanarak hazırlandı ve resmi bilgi geldiğinde güncellenecek.

Nokia’nın sahibi HMD Global, genellikle Nokia akıllı telefonlarına iki büyük işletim sistemi güncellemesi ve iki ya da üç yıl güvenlik güncellemesi sunuyor. Ne yazık ki bu, bütçe dostu ve giriş seviyesi telefonlar için geçerli değil; bu cihazlar nadiren Android işletim sistemi güncellemeleri alıyor.

Android 15'in Nokia telefonlarına ne zaman geleceği konusu ise hala belirsiz. Android 15 şu anda geliştirme aşamasında, birçok geliştirici önizlemesi ve beta sürümleri test ediliyor. Google’ın resmi takvimine göre beta aşaması Haziran 2024'e kadar sürecek, ardından hata düzeltme ve son rötuşlar için bir platform kararlılık aşaması geçirecek.

Henüz Android 15'in resmi bir çıkış tarihi yok, ancak herkes geçen yıl olduğu gibi Ekim ayında yayınlanmasını bekliyor. Pixel 9 serisi ile birlikte duyurulması muhtemel olan Android 15, bu serinin en yeni Android işletim sistemiyle kutudan çıkan ilk telefon olacak.

HMD Global'in yeni işletim sistemini Ekim ayında sunmaya başlamasını beklemek pek gerçekçi değil. Android 14, geçen yıl Ekim ayında piyasaya sürüldü ve birçok akıllı telefon markası aynı ay içinde güncellemeye başladı. Ancak, HMD Global bu partiye Ocak ayında katıldı. O zamandan beri, şirketin yazılım güncelleme planında önemli bir değişiklik olmadı, bu yüzden yine geç bir güncelleme bekleyebiliriz.

Peki, Android 15 beklemeye değer mi? İşte Android 15 ile gelen en büyük değişiklikler:

 • Çevre Çizerek Arama: Ekranınızda herhangi bir şeyi aramak için etrafında bir daire çizerek arama yapmanızı sağlar.

 • Uydu Bağlantısı Desteği: Bu özellik ile yakınınızda hücre kuleleri olmasa bile, açık gökyüzüne sahip olduğunuz sürece arkadaşlarınıza mesaj gönderebileceksiniz.

 • Cihaz Üzerinde AI Yetkinlikleri: Google I/O 2024 etkinliğinde, Android 15’in cihaz üzerinde AI yetkinlikleri getireceği doğrulandı.

 • Telefonumu Bul Ağı: Yeni Telefonumu Bul ağı ile tüm Android 15 telefonları birbirleriyle Bluetooth üzerinden iletişim kurarak kaybolan bir cihazı bulmaya yardımcı olacak.

 • Gemini Asistan: Android 15 ile birlikte, Google Asistan yerini Gemini'ye bırakacak.

 • Uygulama Arşivleme: Bu özellik, kullanıcı verilerini saklayarak uygulamaları kaldırmanıza olanak tanır, böylece yeniden yüklendiğinde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

 • Bildirim Soğutma: Aynı uygulamadan gelen çok sayıda bildirimi engelleyerek kullanıcıların bunalmalarını önlemeyi amaçlar.

 • Kısmi Ekran Paylaşımı: Android 15, yalnızca bir uygulamayı paylaşmanıza ve kaydetmenize izin verir.

 • Yüksek Kaliteli Webcam: Bu mod, video kalitesini önemli ölçüde iyileştirir ve daha yüksek video kalitesi sunar, ancak pil tüketimini artırır.

Hangi Nokia akıllı telefonunu kullanıyorsunuz ve Android 15'ten ne bekliyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.