Yazılım

Bu Windows güncellemesini yükleyen yandı!

Microsoft, Windows 10 için yayınladığı KB5000802 güncellemesi ile bir takım sorunlara yol açtı. PC'ler güncelleme sonrası mavi ekran veriyor.

Bu Windows güncellemesini yükleyen yandı!

Yazılım devi Microsoft, Windows 10 işletim sistemini daha güvenli ve daha stabil hale getirmek için bildiğiniz gibi sık sık güncelleme yayınlıyor. Ancak bu güncellemeler bazen sorunlu olabiliyor. Bu sorunlu güncellemelere bugün KB5000802 ile bir yenisi daha eklendi.

Windows 10 için yayınlanan KB5000802 yapı numaralı güncelleme ile PC'lerin mavi ekran hatası verme sorunu baş gösterdi. Son Windows 10 güncellemesini yükleyen kullanıcılar durduk yere PC'lerinde mavi ekran görmeye başladığından şikayet etmeye başladı.

Microsoft muhtemelen bu sorun için kısa süre içerisinde yen bir güncelleme yayınlayacaktır. Ancak bu sorun çözülene kadar KB5000802 güncellemesini kaldırmak çok daha mantıklı olacak.

Son güncellemeyi yükleyenler karşılaştıkları mavi ekran hatasında "APC_INDEX_MISMATCH" ifadesini görüyor. Bu hatanın win32kfull.sys dosyasından kaynaklandığını söyleniyor. Microsoft .sys dosyasını düzelmek için yeni bir güncelleme yayınlayana kadar aşağıdaki adımları izleyerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

KB5000802

Windows 10 güncelleme kaldırma nasıl yapılır?

Windows 10'a daha önce yüklediğiniz güncellemeleri; Başlat menüsü>Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Güncelleştirmeleri Kaldır bölümünden kaldırabilirsiniz. 

Eğer son güncellemeyi yüklemiş ve sorun yaşamaya başladıysanız KB5000802 yapı numaralı güncellemesi silerek eskisi gibi PC'nizi sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Peki, siz Windows 10 güncellemelerin de hiç sorun yaşadınız mı? Gelin yorumlarda tartışalım.

Yorumlar
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Windows 10 da arama çubuğuna "GÖREV ZAMANLAYICI" YAZIN VE ONA TIKLAYIN. GÖREV ZAMANLAYICI YA TIKLAYIN MİCROSOFT TU TIKLAYIN SONRA WİNDOWS U TIKLAYIN MEMORY DIAGNOSTIC İ TIKLAYIN SAĞDA ORTADAKİ RUNFULL MEMORY DIAGNOSTIC İ TIKLAYIN MOUSE İLE SAĞ TUŞ İLE DEVRE DIŞI BIRAKIN. BUNU YAPARSANIZ EN YAVAŞ PC SÜPER HIZLANIYOR. KOLAY GELSİN HERKESE. Bunu yaparsan fps artar Windows 10 HIZLANIYOR
Cevapla
Bahadir Ömer Hamamcioglu1967
Casper Nirvana İ5 İŞLEMCİLİ dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Bugüne kadar hiç bir güncelleme de sorun yaşamadım. Her güncelleme sorunsuz çalışıyor 2016 dan beri. Ben sadece hdd bulunduruyorum 3-4 tane. 1.ci hdd de Windows 10 Home X64 var ikinci hdd de Windows 10 pro var. 3.cü hdd de Windows 8.1 Pro var 4.cü hdd de Windows 11 Pro var. Her gün sırayla hdd değiştiriyorum. Dördüncü hdd yi Windows 11 ekledim. Böyle çalışmak çok iyi oluyor. Hard disk değiştirmek.
Cevapla
isimsiz
ben yapmadımda duruyo orda yapıyyımmı yapmayyımmmı
Cevapla
isimsiz
ben yaptım pc eski olduğundan baya şey değişti ama mavi ekranla hiç karşılaşmadım
Cevapla
GHDFGDGHFCG
NASIL ANLAMADIM VERCEK Mİ MAVİ EKRAN VERMİCEK Mİİ
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.