Yazılım

Burası İstanbul olamaz!

Google'ın haritası Google Earth'te ülkeler birbirine karıştı.


Harita uygulaması Google Earth'te dünyanın coğrafyasına bakmak istediğinizde doğru yeri göstermiyor. Mesela İran'ın çöllerindeki fotoğraflara tıklandığında Almanya'daki bir kasabanın resmini gösteriyor.

Sadece İran değil aynı şekilde Suudi Arabistan'da Mekke'nin durumuna baktığınız zaman karşınıza Mekke ile ilgili fotoğraflarda, kutuplarda balık avlayan balıkçılara ve yemyeşil bitki örtüsüne sahip ovalar çıkıyor. Mekke'nin coğrafik durumunu bilen birçok kişi bu fotoğrafların Mekke ile ilgisi olmadığını mutlaka anlayacaktır.

Diğer bir örnek ise İzlanda. İzlanda, Kuzey Norveç'in paralelinde kalıyor ve bu ülkenin soğuk bir iklimi bulunuyor. Ancak İzlanda'ya baktığınızda da karşınıza çöl fotoğrafları çıkabilir.

Ülkemiz Türkiye'ye baktığınız zaman ise İstanbul'da bulunan bir fotoğrafta Avustralya'da bulunan bir ada görülüyor. Bu yanlışlıklar böyle devam edip gidiyor. Google gibi dev bir şirketin bu tür bir hatayı nasıl yaptığını bilemiyoruz. Şirket bu durumu henüz açıklamış değil.

Sonraki sayfalarımızda Google Earth'ın hangi ülkede hangi fotoğrafı gösterdiğini görebilirsiniz.

İstanbul'da Avustralya fotoğrafı

Mekke karlar altında.

Mekke bu sefer de yemyeşil.

Kuzey ülkesi İzlanda'da ise çöl var.

Yorumlar
Misafir
Arada google da hata yap?yor demek ki.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.