ChatGPT yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlatıldı

Amerikan düzenleyicileri artık üretken yapay zekayı ciddi şekilde kısıtlamaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

ChatGPT yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlatıldı

Washington Post, Federal Ticaret Komisyonu'nun (FTC) ChatGPT ve DALL-E'nin yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlattığını öğrendi. Yetkililer, şirketin büyük dilli yapay zeka modellerinden kaynaklanan risklerle nasıl mücadele ettiğini gösteren belgeler talep etti. FTC, şirketin kamunun mahremiyetine, güvenliğine veya itibarına zarar verebilecek "haksız veya aldatıcı" uygulamalar yoluyla tüketiciyi koruma yasalarını ihlal ediyor olabileceğinden endişe ediyor.

Komisyon, ödemeler ve sohbet geçmişleri dahil olmak üzere ChatGPT kullanıcılarının hassas verilerini sızdıran bir hatayla bağlantılı bilgilerle özellikle ilgileniyor. OpenAI, etkilenen kullanıcı sayısının çok az olduğunu söylerken, FTC bunun zayıf güvenlik uygulamalarından kaynaklandığından endişe ediyor. Ajans ayrıca yapay zekanın bireyler hakkında yanlış veya kötü niyetli beyanlarda bulunduğunu iddia eden şikayetlerin ayrıntılarını ve kullanıcıların kullandıkları ürünlerin doğruluğunu ne kadar iyi anladıklarını gösteren bilgileri istiyor.

ChatGPT yaratıcısı OpenAI hakkında soruşturma başlatıldı

Yapay zekaya özgü yasa ve kuralların yakın gelecekte çıkması beklenmiyor. Buna rağmen,  ABD hükümeti teknoloji endüstrisi üzerindeki baskıyı artırdı. OpenAI şefi Sam Altman, mayıs ayında Senato önünde ifade verdi ve burada yapay zekanın iddia edilen faydalarını öne sürerken mahremiyet ve güvenlik önlemlerini ana hatlarıyla belirterek şirketini savundu. Korumaların yerinde olduğunu, ancak OpenAI'nin "giderek daha temkinli" olacağını ve korumalarını yükseltmeye devam edeceğini söyledi.

FTC'nin Google ve Anthropic gibi diğer üretken AI geliştiricilerini de takip edip etmeyeceği belli değil. OpenAI soruşturması, Komisyonun diğer davalara nasıl yaklaşabileceğini gösteriyor ve düzenleyicinin AI geliştiricilerini inceleme konusunda ciddi olduğunun sinyallerini veriyor.