Meta yakında AI modelini ticari projeler için kullanılabilir hale getirebilir

Yapay zeka yaratma yarışında değişmez bir soru var: Kod özel olarak mı tutulmalı yoksa "açık kaynak" olarak herkesin kullanımına sunulmalı mı?

Meta yakında AI modelini ticari projeler için kullanılabilir hale getirebilir

OpenAI, GPT-4 gibi projeler için verileri kendine yakın tutarken Meta, araştırmacıların ve akademisyenlerin dil modeli LLaMA'ya erişmesine izin verecek. Financial Times'ın haberine göre, şimdi Meta'nın şirketlerin özelleştirebileceği yeni bir ticari sürümü "yakında" yayınlayacağı iddia ediliyor.

Bu hareket, işletmelerin yeni modelle özel yazılımlar oluşturabilmeleri için Meta'nın yapay zeka içerik oluşturucuları OpenAI ve Google'ı yakalamasına yardımcı olabilir. Meta'nın başkan yardımcısı Yann LeCun, "Yapay zekanın rekabet ortamı önümüzdeki aylarda, belki de önümüzdeki haftalarda, gerçekte olmayanlar kadar iyi olan açık kaynaklı platformlar ortaya çıktığında tamamen değişecek." Meta ayrıca, bir birey veya işletme gibi her kullanıcı türüne özel yapay zeka sohbet botları da oluşturabilir.

Meta yakında AI modelini ticari projeler için kullanılabilir hale getirebilir

Açık kaynak modellerin yararları kadar olumsuzlukları da bulunuyor. Bir AI'nın farklı yeteneklerine sahip geniş bir insan grubu sağlamak, aldığı artan veriler göz önüne alındığında modelin daha hızlı öğrenmesine yardımcı olabilir. Ek gözler ayrıca hataları ve güvenlik sorunlarını tespit ederek geliştiricilere bu sorunları daha erken düzeltme şansı verir. Öte yandan, kodu kullanan herkes iyi niyetli olmayacaktır ve bu, teknoloji endüstrisindeki ve dışındaki birçok kişiyi ilgilendiren bir teknolojiyi kullanırken tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Meta'nın ticari AI modeline erişim lansman sırasında ücretsiz ancak bu gelecekte değişebilir. Meta'ya aşina olan kaynaklara göre şirket, modeli değiştirmek veya uyarlamak isterlerse kurumsal müşterilerden sonunda ücret alabilecek.