Yazılım

Chrome 55 çıktı! Flash Player desteği kalktı!

Google, uzun bir süredir Flash Player'dan vazgeçeceğini dile getiriyordu. Bugün yayınlanan Google Chrome 55 sürümü ile Flash Player'dan resmen vazgeçildi. Artık HTML5 kullanılacak!

Chrome 55 çıktı! Flash Player desteği kalktı!

Geçtiğimiz yıl Google, Chrome'dan Adobe Flash Player eklentisini kaldıracağını açıklamıştı. Günümüze göre artık hantal ve güvenlik açıkları ile dolu olan Flash Player'ın kalkacak olması Chrome kullanıcılarının kulağına pek hoş gelmemişti. Google bu tepkilere rağmen, yaklaşık 1 yıl sonra Chrome'u güncelleyerek Flash Player'dan vazgeçtiğini resmen duyurdu.

Bugün yayınlanan Google Chrome 55 ile Flash Player desteği artık kalktı. Flash Player yerine çoğu sitede kullanılan, daha hızlı ve güvenli olan HTML5'e geçiş yapılacak. Ancak bu süreç biraz sancılı olabilir.

1480659881_gizguide-chrome-55-update.png

Chrome nasıl olsa destekliyor diye hala Flash Player tabanlı oynatıcıların ve içeriklerin yer aldığı siteler bulunuyor. Chrome'dan da bu desteğin kalkmasından sonra umarız söz konusu sitelerin HTML5'e geçiş süreçleri hızlı olur.

Hali hazırda HTML5'i; YouTube.com, Facebook.com, Yahoo.com, VK.com, Live.com, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv, Amazon.com ve Mail.ru siteleri destekliyor. Bu desteğin önümüzdeki yıl daha da artacağını tahmin ediyoruz.

Google Chrome 55 sürümünü; Windows, macOS ve Linux kullanıcıları bugünden itibaren indirebilir. Chrome'un Android ve iOS uygulamaları ise önümüzdeki günlerde güncellenecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.