Yazılım

Chrome 57 ile beklenen iyileştirme yapıldı!

Google, geçtiğimiz gün yayınladığı Chrome 57 güncellemesi ile yaptığı değişiklikleri açıkladı. Chrome 57 ile uzun zamandır beklenen iyileştirme nihayet yapılmış.

Chrome 57 ile beklenen iyileştirme yapıldı!

Dünyada en fazla kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome, agresif RAM tüketiminin yanında pili de sömürmesi ile biliniyordu. Google, geçtiğimiz günlerde yayınladığı güncelleme ile RAM konusunda olmasa da nihayet pil tüketimi konusunda Chrome'u dizginlemeyi başardı.

Chrome 57 güncellemesi ile arka plan sekmelerinin aşırı güç kullanımı engellenerek pil sorunu çözüme kavuşturuldu. Chromium bloguna göre; arkaplan sekmeleri, Chrome'un güç tüketiminin üçte birini oluşturuyor. Bu nedenle onları kontrol altında tutmak, tarayıcının pil üzerinde olan etkisini en aza indirecektir.

Chrome'un sayfa görünürlüğü API'ı, 10 saniye sonra arka planda çalışan sekmeleri kontrol altına alıyor. Bununla birlikte, gerekli olmadığı sürece API tam kapasitede çalışmıyor. Bu sayede güç tüketiminde tasarruf edilecek.

1489564179_chrome-57.png

Chrome ekibi, bu yeni mekanizmanın, arka plan sekmelerinin %25 daha az uygulamayı meşgul edeceğini ve enerji tüketeceğini söylüyor. Chrome 57 sürümünü Ayarlar>Hakkında bölümünden yükleyerek siz de batarya tüketiminde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.