Yazılım

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli yazılım açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dışarıdan yazılım almayacağımızı ve yerli yazılıma odaklanacağımızı açıkladı.


Türkiye, dijitalleşme yönünde son dönemde attığı atılımlar ile büyük ses getirdi. Yerli ve milli yazılım kapsamında geliştirilen uygulamalar ve işletim sistemleri, ülke güvenliği açısından büyük önem teşkil ediyor.

Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli yazılıma bir kez daha dikkat çekti. Erdoğan, artık yurtdışından yazılım satın almayacağımızı ve kendi yazılımlarımız üzerine odaklanmamız gerektiğinin altınız çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili; "Ülkemizde tasarlanabilecek, üretilebilecek, geliştirilebilecek hiçbir ürünü, yazılımı, sistemi acil durumlar haricinde dışarıdan hazır olarak almayacağız. Gerekirse daha çok zaman harcayacak, hatta gerekirse daha çok para harcayacak ama mutlaka kendi tasarımlarımızı, ürünlerimizi, sistemlerimizi geliştireceğiz. Şartlarımızı kabul ederek bizimle birlikte çalışmak isteyen uluslararası savunma sanayi kuruluşları ile iş birliğine elbette varız. Ama bu iş birliği asla hazır alım şeklinde olmayacak. Tüm kritik unsurları ile bizim denetimimizde ve üretimimizde gerçekleşecek şekilde yürüyecek. Ülkemizde giderek daha güçlü hale gelen bir savunma sanayi sektörü var. Artık dünya devleri ile yarışabilecek milli kuruluşlarımızın yanında binlerce kendini bu işe adamış özel sektör firmamız gece gündüz çalışıyor. Bu sektörde ilk virajı başarı ile döndüğünüzde sonrası daha kolay, hızlı ve daha hesaplı hale geliyor." açıklamalarında bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.