Yazılım

Dijital yayıncılık iş akışına genel bakış

Adobe Digital Publishing Suite mobil aygıt görüntüleyicilerinin dergi formatındaki etkileşimli içerikle çalışmasına olanak sağlar.


Adobe® InDesign® CS5 veya InDesign CS5.5 kullanarak basılı dergiler yayınlayan yaratıcı tasarımcılar, bu içeriği mobil aygıtlarda da kullanılır hale getirebilirler.

Yayıncılar hedef kitlelerinin ortamı tamamen farklı bir yolla görüntülemesine olanak tanıyarak tasarımlarını etkileyici içeriklerle destekleyebilir. Müşteriler slayt gösterilerinde geçiş yapmak, görüntüleri kaydırmak, nesneleri 360° döndürmek ve daha pek çok işlemi gerçekleştirmek için el hareketleri kullanabilir.

Adobe InDesign, iş akışının başlıca bileşenidir. Tasarım ekipleri, InDesign CS5.5 veya InDesign CS5 kullanarak mizanpajlar oluşturabilir ve etkileşim ekleyebilir. Üretim ekipleri, sahip oldukları mizanpajlarla diğer mizanpajları birleştirebilir, meta veri ekleyebilir ve bu mizanpajları bir "folio" formatında yayınlayabilir.

InDesign CS5 veya üzerini kullanan herkes, dijital yayıncılık içerikleri yazabilir, paylaşabilir ve bu içeriklerin önizlemesini yapabilir. Ancak sadece Adobe Digital Publishing Suite'e abone olan veya bir Tekli Sürüm lisansı satın alan kullanıcılar ticari kullanıma yönelik özel görüntüleyiciler oluşturabilir.

1333022925_flowchartpopup.png

1. Adım: Folio Producer araçlarını yükleme

Yeni bir Digital Publishing Suite kullanıcısıysanız, hem Folio Producer araçlarının hem de Folio Builder panelinin en yeni sürümünü yükleyin. Folio Producer araçları yükleyicisi, Overlay Creator panelini, gerekli eklentiyi ve Desktop Viewer'ı yükler. Folio Builder paneli yükleyicisi, yalnızca Folio Builder panelini yükler.

Web'deki Folio Producer Hizmeti güncellendiğinde, Folio Builder panelinin de güncellenmesi gerekebilir. Yeni sürümler piyasaya sürüldüğünde, isteğe bağlı olarak Folio Producer araçlarının yeni sürümü yüklenebilir.

Folio Builder paneli ve Dashboard'da oturum açmak için doğrulanmış bir Adobe kimliği gereklidir. Her yayın için farklı bir Adobe kimliği kullanın. Doğrulanmış bir Adobe kimliğiniz yoksa, https://digitalpublishing.acrobat.com/ adresine giderek Create Account (Hesap Oluştur) seçeneğini tıklatın ve talimatları izleyin.

iPad, Android aygıtı veya PlayBook sahibiyseniz, mağazadan (Apple App Store, Android Market veya Amazon Appstore) Adobe Content Viewer'ın en güncel sürümünü yükleyin.

2. Adım: InDesign CS5'te kaynak belgeler oluşturma

Dijital içeriğin temel mizanpajı olarak InDesign belgeleri oluşturun. Her bir makale için ayrı belgeler halinde hem portre (dikey) hem de manzara (yatay) mizanpajı oluşturabilirsiniz. Veya tasarımınızı tek bir yönlendirmeyle sınırlayabilirsiniz.

InDesign dosyalarını kaynak içerik kullanmanın yanı sıra, HTML tabanlı makaleler de oluşturabilirsiniz.

3. Adım: Etkileşimli nesneler ekleme

Etkileşimli nesneler eklemek ve düzenlemek için Overlay Creator panelini kullanın. Tüm InDesign etkileşim özellikleri desteklenmez.

Her bir kaplama türü için örnekleri ve nasıl yapılır talimatlarını görmek için, Digital Publishing Suite Tips (Digital Publishing Suite İpuçları) uygulamasını iPad'inize indirin ve Etkileşimli Kaplamalar foliosunu görüntüleyin.

4. Adım: Folio ve makaleler oluşturmak için Folio Builder'ı kullanma

Bir folioyu oluşturmak veya açıp makaleler eklemek için Folio Builder'ı kullanın. Her makale, yatay ve dikey yönlendirmeler için iki mizanpaja sahip olabilir. Oluşturduğunuz foliolar web'e yüklenir. Adobe Digital Publishing Suite, Acrobat.com tarafından desteklenmektedir.

Folioları, http://digitalpublishing.acrobat.com adresinde bulunan Folio Producer Organizer'ı kullanarak da düzenleyebilirsiniz.

5. Adım: Makaleleri önizleme

Desktop Viewer'ı kullanarak folioyu önizlemek için Folio Builder panelinden bir folio ya da makale seçin ve Önizle'yi tıklatın. Yönlendirmeyi döndürmek için Ctrl/Command+R tuşlarına basın.

Folionun önizlemesini iPad gibi mobil aygıtlarda yapmak için, aygıta Adobe Content Viewer'ı yükleyin ve Folio Builder panelinde oturum açmak için kullandığınız Adobe kimliğinin aynısını kullanarak oturum açın. Oluşturduğunuz veya başkalarının sizinle paylaştığı foliolar indirilmek üzere hazırdır.

6. Adım: Folioyu önizleme için başkalarıyla paylaşma

Bir folioyu başka kişilerle paylaşmak için Folio Builder panelindeki Paylaş komutunu kullanın. Geçerli bir Adobe Kimliği olan herkes, onlarla paylaştığınız folioyu ücretsiz olarak görüntüleyebilir. Adobe Content Viewer'da oturum açmak için Adobe Kimliği kullandıklarında, bu kişilerle paylaştığınız tüm foliolar indirilmek üzere hazır bulunur.

7. Adım: Folioları müşterilerin kullanımına sunma (yalnızca Aboneler ve Tekli Sürüm için)

Folio üzerinde son rötuşları yapmak ve folioyu genel kullanıma açmak amacıyla Dağıtım Servisi'nde yayınlamak için Folio Producer Organizer'ı kullanın.

Apple Store, Android Market veya Amazon Appworld'e gönderebileceğiniz özel bir görüntüleyici uygulaması oluşturmak için Viewer Builder'ı kullanın. Bir Tekli Sürüm lisansı satın alırsanız tek nüshalı bir uygulama oluşturabilirsiniz. DPS aboneliğiniz varsa, abonelikleri, push bildirimleri ve Omniture analizlerini etkinleştirebilirsiniz.

8. Adım: Müşteri verilerini analiz etme, folio ekleme ve güncelleme (Sadece aboneler için)

Folionuzu yayınladıktan sonra, kullanıcı verilerini izlemek için Digital Publishing Suite Dashboard'daki Analitik Veriler sayfasını kullanın.

Özel görüntüleyicinize folio eklemeye devam edin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.