Yazılım

E-devlet rekora koşuyor! Bunu kimse beklemiyordu

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-devlet kullanıcı sayısını açıkladı.

E-devlet rekora koşuyor! Bunu kimse beklemiyordu

Yediden yetmişe artık hepimizin kullandığı e-devlet uygulamasından neredeyse tüm resmi işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Yapılan açıklamalar da bunu doğrular nitelikte. Buna göre e-devlet hizmetini kullanan kişi sayısı, günümüzde 60 milyonu geçmiş vaziyette. Hedef bunu daha da arttırmak. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da konuya dair önemli açıklamalarda bulundu.

Koç, yapılan analize göre alınan verileri ve e-devletin hayatımızdaki yerini şu şekilde ifade etti;

"Salgın dönemiyle e-Devlet Kapısı'nın önemi de arttı. E-Devlet Kapısı, sadece salgın gibi olağanüstü zamanlarda işleri kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda vatandaşlarımızın zamandan da tasarruf etmelerini sağladı. E-Devlet Kapısı sağladığı kolaylıklar ve tasarruflar sayesinde Dijital Türkiye yolunda atılan en büyük adım olduğunu her geçen gün ispatlamaya devam ediyor. Bugün itibarıyla kullanıcı sayısı 60 milyonu geçen e-Devlet Kapısı çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor.

Araçlarım, Çalışma Hayatım, İkametgahım gibi bütünleşik hizmetlerle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Bütünleşik hizmetlerimiz vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. 2020 yılında açılan Araçlarım bütünleşik hizmeti bugüne kadar 310 milyondan fazla kullanıldı.

Vatandaşların %95’i memnun

Günden güne vatandaşların hayatını kolaylaştırma yönünde çalışmalar yapılan e-devlette son zamanlarda getirilen yeni güncelleme ile nöbetçi eczane bulma özelliği de eklenmiş ve bu özellik vatandaşlar tarafından oldukça sevilmiş ve ilgi görmüştü.

E-devlet üzerinden yapılan anket çalışmasından alınan verilere göre vatandaşların %95’inin e-devlet uygulamasının sağladığı imkan ve kolaylıklardan memnun olduğu bilgisine ulaşıldı. E-devlette en çok kullanılan hizmetler ise şu şekilde; 

  • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü (İşyeri Unvan Listesi)
  • Gelir İdaresi Başkanlığı (Vergi Borcu Sorgulama)
  • Sosyal Güvenlik Kurumu. (Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?)
  • Adalet Bakanlığı(Dava Dosyası Sorgulama)
  • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı(Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama)
  • Türkiye Noterler Birliği(Adıma Tescilli Araç Sorgulama)
  • Emniyet Genel Müdürlüğü(Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama)
  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu(Mobil Hat Sorgulama)
  • Sosyal Güvenlik Kurumu(4A Hizmet Dökümü)
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.