Yazılım

En tehlikeli uygulama: Uçak kaçırıyor!

PlaneSploit adlı uygulama bir uçağı kaçırabilir.

En tehlikeli uygulama: Uçak kaçırıyor!

Yeni geliştirilen bir uygulama oldukça ürpertici görünüyor. Alman bir IT danışmanlık firmasında güvenlik uzmanı olarak çalışan Hugo Teso’nun iddiasına göre, Android için kendi geliştirdiği bir uygulama ile uçak kaçırabilecek.

Bu inanılmaz iddiayı ortaya süren Hugo Teso, aynı zamanda pilotluk eğitimi de almış biri. Teso, PlaneSploit isimli uygulama aracılığıyla yönetim sistemine yapacağı bir siber saldırı sonucu uçağı istediği gibi yönetebileceğini belirtti. Bu uygulama şu an için olabileceği kanıtlanmış ancak henüz geliştirilmemiş.

1365713000_article-0-03c70ad7000005dc-736634x459.jpg

Hugo Teso, PlaneSploit adlı uygulamasını geçen sene Amsterdam’da düzenlenen ‘Hack in the Box’ konferansında tanıttığını söyledi. İddiaya göre bu uygulama ilk adımda uçak ile trafik kontrol arasındaki radyo frekanslarını tarayarak hedef belirlediğini söyledi.

Bu uygulama hedefi bulduktan sonra ikinci bir bağlantı sistemi kullanıyor ve ‘zarar verici’ mesajlar yardımıyla uçağı tamamen kontrol altına alıyor.  Böylece pilotu yanlış yönlendiriyor ve istediği yere götürüyor.

Böyle bir uygulama yapılabilir ama tehlikesi göze alındığı için büyük ihtimalle geliştirilmeyecek.

Yorumlar
muster
Demekki neymiş, bir (x) ülke uçak satarken çipinide içinde gönderiyor dendiğinde "aman efendim o kadar da paranoyak olmayın" diyenlerin deve kuşu misali hala olaylara toz pembe bakmasını anımsattı, sanki...
Cevapla
ali
Sistemi bilen hesapmakinesiyle bile hackler.bukadar basit
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.