Yazılım

Ezan Vakti Pro nedir? İşte o casus uygulama!

Ezan Vakti Pro tehlikeli mi? Ezan Vakti Pro hakkında söylenenler gerçek mi?

Ezan Vakti Pro nedir? İşte o casus uygulama!

15 Temmuz tarihinde gerçekleşen DARBE girişimi sonrasında FETÖ terör örgütüne ait daha çok detaylar ve iddialar ortaya çıkmaya başladı. Bu iddialardan biri de yazılımsal oldu.

İddialara göre Kuran-ı Kerim, tefsir, cevşen, sureler ve dini bilgiler gibi birçok bilgiyi bünyesinde barındıran ve aynı zamanda ezan vaktini bildirip uyarılar yapan Ezan Vakti Pro uygulamasının FETÖ örgütüne ait sızıntı dergisinin yazılımcıları tarafından hazırlandı. Bu uygulama ile kullananların tüm verilerine erişildiği iddia ediliyor.  

Özellikle sosyal medya üzerinden yayılan haberlere göre Ezan Vakti Pro uygulaması, FETÖ terör örgütü tarafından insanların verilerine erişebilmek için geliştirilmiş. Uygulamanın yazılımcısı bu iddiaları üzerine bir yalanlama yazısı yayınladı ve bu iddialar nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

1469391761_04renamed29331.jpg

Bir konuşmada uygulamayı yazanların tüm herkesin konumuna, fotoğraflarına, mesajlarına ve diğer verilerine baktıklarını ağızlarından kaçırdığı da iddialar arasında yer alıyor.  Bu program ile; Cihaz ve uygulama geçmişi, Kimlik, Konum, SMS, Telefon, Fotoğraflar/Medya İçerikleri/Dosyalar, Kablosuz bağlantı bilgileri, Cihaz Kimliği ve çağrı bilgileri, İnternet’ten veri alma gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

Android’in son sürümünde uygulama izinlerini kontrol edebiliyor gerekirse erişimini engelleyebiliyorsunuz ancak, eski versiyonlarda bu geçerli değil.

 Aşağıda ve sonraki sayfalarımızda uygulamanın ekran görüntüleri ile verilen izinleri inceleyebilirsiniz.

1469391789_06renamed15566.jpg
1469391992_07.jpg

Daha eski Android sürümlerde uygulama izinleri:

1469392128_ezan-vakti1.jpg
1469392097_ezan-vakti-pro.jpg
1469392045_01renamed388.jpg

Yorumlar
Osman Yıldırım
Bence bu haberi bir daha araştırın, yazıktır ezan vakti pro nun yapımcıları bi araştırın bakalım, mahkemeye çıkmışlarmı. Benim bildiğim Kocaeli Üniversitesi Teknoparkta ofisleri var. Sizce böyle olsa barındırırlar mı ?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.