Yazılım

FBI ünlü CEO'yu suçlulara BlackBerry sattığı için tutukladı

FBI ajanları, uyuşturucu kartellerine özel şifrelendirilmiş BlackBery satan Phantom Secure CEO'sunu göz altına aldı.

Suçlulara BlackBerry satan CEO tutuklandı

Özel ve ek güvenlik özelliklerine BlackBerry telefonları, yeraltı dünyasında kullanımaya devam ediyor. Ne de olsa bu tür telefonların dinlenebilmesi ve şifrelereme algortimaların çözülmesi son derece zor.

FBI ünlü CEO'yu suçlulara BlackBerry sattığı için tutukladı - Resim : 1

FBI, Sinaloa uyuşturucu kartelini de içeren suç örgütlerine özel BlackBerry cihazlar temin ettiği iddiasıyla,  telefon pazarlama şirketi Phantom Secure'un CEO'su Vincent Ramos'u tutukladı. Şirket, sadece uyuşturucu kartellerine ve suçlulara bu özel telefonları pazarlamakla kalmadı ve cihazlara Pretty Good Privacy isimli ek bir şifreleme yazılımı da yükledi.

Açıklamalara göre; operasyonu yürüten gizli ajanlar, Ramos'un uyuşturucu kartelleri ve diğer gangsterlere “Bu tür telefonları almanın işleri için harika olacağını ve cihazların, devlet ajanslarının hamlelerine karşı özel olarak güçlendirildiğini” söylediğini açıkladı . Telefonların uyuşturucu kaçakçıları için "özel olarak" değiştirildiği ortaya çıktı. FBI'ya göre aralarında Küba, Meksika ve Venezüella'nın da bulunduğu ülkelerdeki suçlulara 20 binden fazla telefon satıldı.

Dava ile ilgili ne FBI, ne de Ramos'un avukatları herhangi bir yorum yapmadı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.