Yazılım

Firefox ortalığı karıştırdı

Hakkımızda bölümünde yer alan sürüm numarasını kaldırmak isteyen Firefox' a kullanıcılardan sert tepki.


Bu yıl aldığı radikal kararlarla kendisinden oldukça söz ettirmeyi başaran Firefox, bildiğiniz gibi Firefox' un geliştirme sürecini hızlandırmaya almıştı.

Fakat Mozilla, sürecin hızlandırılması sonucunda sürüm numaralarını da sürekli olarak değiştirdiği için bu durumdan rahatsız olmuş. Sürüm numaralarını 'Hakkımızda' penceresinden kaldırmak isteyen Mozilla' ya tepkilerde gelmeye başladı. Şirketin tartışma sayfası mesajlarla dolup taştı.

Firefox yöneticisi Asa Dotzler; "Son sürümü kullandıkça, sürüm numaralarının önemsiz olacağı web benzeri bir geleneğe doğru geçiş yapıyoruz." "Sürüm numaralarını tüketici topluluğumuz için önemsiz bir hale getirme hedefimiz var." açıklamasında bulundu. Ama kullanıcıların büyük bir bölümü, du değişiklikten memnun değil.

Asa Dotzler' in mozilla.dev.usability tartışma gurubunda açtığı konu büyük ilgi gördü ve tartışmalarında fitili ateşledi.

Bir grup kullanıcı Firefox' un cihaza yüklenen yerel bir yazılım olduğu savundu ve Gmail ve Facebook gibi olamyacağını belirtti.

Konuya sert tepki gösterenlerde oldu. EnviroChem adındaki bir kullanıcı konu ile ilgili şunları yazdı; "Ahmakça Firefox kararlarıyla dolu bir senede sürüm numarasını 'Hakkında' penceresinden kaldırmak, şimdiye kadar olan en ahmakça teklif."

Asıl kullanıcıları kızdıran nota ise Dotzler' in sorulara verdiği umursamaz tavırlar olarak gösteriliyor. Bu durumda Firefox' un keyfi hareket edip, kullanıcıları sallamaması anlamına geliyor ama her yazılımın bir alternatifide vardır. Bunuda unutmamak lazım.

Dotzler; "dinlemek zorunda olmamız, planlarımız ve işlevlerimiz için anket yapmak zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor" diyerek kullanıcıları daha kızdırmış.

Tarayıcı savaşlarının arttığı şu günlerde Firefox' un kullanıcılarla olan ilişkisinin zedelenmesi pek iyi olacak gibi görünmüyor. Zira Google bu konuda çok daha hassas davranıyor ve Chrome' u kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekillendiriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.