Yazılım

FIT Solutions Türkiye'nin ilk ve tek e-Bilet özel entegratörü oldu

Maliyetler yarı yarıya azalacak!

FIT Solutions Türkiye'nin ilk ve tek e-Bilet özel entegratörü oldu

Türkiye’nin e-Dönüşüm® lideri FIT Solutions e-Bilet çözümü ile şirketlerin operasyonunu kolaylaştırıyor. Şirketlerin müşterilerine verdikleri hizmetlerin kalitesini artırmalarını, hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf etmelerini sağlayan FIT Solutions, bir süredir hem müşterilerin hem de firmaların dikkatlerini çevirdikleri e-Bilet sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek özel entegratörü oldu. E-Bilet şimdilik kara, hava ve deniz ulaşımında kullanılıyor. Gelecekte FIT Solution ile futbol müsabakası, müzik festivali gibi spor ve eğlence amaçlı sosyal etkinliklerde kullanılması planlanıyor.

e-Bilet çözümü ile kurumlar, biletlerin ikinci nüshasını basılı olarak saklamaya veda ettiler. İlk nüsha ise e-Bilet kullanmak isteyen hem müşteriler hem de kurumlar için ortadan kalkmış oldu. Son kullanıcılar biletlerini istedikleri zaman istedikleri yerden elektronik olarak elde etme ve herhangi bir boş A4 sayfaya bastırarak bilet olarak kullanabilme avantajı yakaladılar. Şirketler eğer isterlerse müşteriye e-Bilet’i QR kod ve NFC gibi teknolojiler vasıtası ile mobil cihazlar üzerinden görüntüleme ve işleme sokma şansı da verebiliyorlar. Böylece biletleme sistemindeki hem kullanıcı hem de firma tarafındaki kağıt ve baskı masrafları sıfıra inebiliyor. FIT Solutions’ın hedeflediği nokta; Kurum - Gelir İdaresi Başkanlığı raporlama ilişkisi / imzalama şeklindeki altyapısal çözümler olarak göze çarpıyor.

Maliyetler yarı yarıya azalıyor

FIT Solutions, kağıt halinde basılması ve saklanması hem zahmetli hem de maliyetli olan biletleri elektronik ortama taşıyarak şirketlere yüzde 70’e varan tasarruf sağlıyor. Firmalar, biletin ikinci nüshasını basılı olarak saklamak zorunda kalmıyor; dijital olarak saklamaları yeterli oluyor. Müşteri isterse, birinci nüshayı basıp verebiliyor ama basılma zorunluluğu bulunmuyor. Kurumların yaklaşımına ve tüketiciyi yönlendirmesine bağlı olarak, yalnızca ilk nüshalardan bile %20 civarında maliyet tasarrufu sağlamak mümkün.

Güvenlik, hizmet kalitesi ve kullanım kolaylığı artıyor

Müşteriler, biletlerini basılı olarak yanlarında taşımak zorunda değiller. Biletlerin kaybolması, buna bağlı olarak yaşanan zaman kayıpları ve gereksiz kağıt israfı gibi durumlar ortadan kalkıyor. Müşteriler yine de biletlerini basılı olarak isterlerse, talep edebiliyorlar veya kendileri de çıktı alabiliyorlar. Orijinal nüshanın kaybedilmesi gibi bir sorun söz konusu olmuyor. Biletin üzerinde bulunan elektronik imza sayesinde e-bilet dosyası online olarak doğrulanabiliyor. E-Bilet verisi değiştirilmeye çalışıldığı anda elektronik imza geçersiz kalacağı için, hem müşteri hem de firma tarafından üst düzey güvenlik ve kontrol sağlanmış oluyor.

Muhasebe süreçleri daha sorunsuz, daha masrafsız ve daha hızlı

Muhasebe süreçlerinde çapraz kontroller arasına e-Bilet raporları eklendi. Bu raporlar sayesinde muhasebe ve hesap sıkıntıların tespiti çok daha kolaylaştı. Firma, e-Bilet'i düzenlediğinde, sistem üzerinde kontrol edilebildiği için, raporlama süreçlerinde yaşanan sorunlar ve gecikmeler de ortadan kalkmış oluyor. e-Bilet ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na yasal raporlama dijital olarak yapılabiliyor. İkinci nüshadan kaynaklı lojistik depolama maliyetleri ortadan kalkıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.