Yazılım

Format atma derdi sona eriyor!

Format atma sorunu yeni geliştirilen bir teknoloji ile ortadan kalkabilir.


Bilgisayardan çok anlamayan kişiler için büyük bir sorun haline gelen sistem çökmelerine çözüm bulmak için yıllardır çalışmalar sürdürülüyordu. Sistem hataları ve çökmeleri, evde, işte, bankamatik sistemlerinde, kurumsal ya da askeri uygulamalarda çoğu zaman meydana geliyor. Şimdi bu sorun yeni geliştirilen bir teknoloji ile ortadan kalkabilir.

Systemic adını taşıyan bilgisayar sistemi, London College Üniversitesi'nde görev yapan Peter Bentley ve Christos Sakellariou isimli iki araştırmacı tarafından geliştirildi. Bu sistem herhangi bir problem ya da sorun oluştuğunda kendini yeniliyor ve format atmaya gerek kalmıyor.

1361216579_databuserror.jpg

Araştırmacılar, bu teknoloji ile askeri insansız savaş araçlarının havada karşılaştıkları sistem kaynaklı bir soruna karşı kendilerini yeniden programlayarak sorunu çözebileceklerini ileri sürdüler. Bu sistemi kullanan bilgisayar sisteminin kendisini onarmak için yedekte tuttuğu temiz ve sorunsuz kodları kullanarak bu işi gerçekleştiriyor.

Ev kullanıcılarının yakın zamanda bu sistemi göremeyeceği söyleniyor ve büyük ihtimalle ilk önce askeri alanda kullanımı mümkün olacak. Eğer bu sistem yaygınlaşırsa, format atmayı bilmeyenler için sürekli format atıp para harcamak sonra erecek.

Yorumlar
imaj
imaj gibi.bisey diyecemde imajin aynisi olmus nerdeyse su am.hali hazirda olan.bisey bu :-
Cevapla
Dahice ama her isletim sistemi icin biraz zor görünüyor.
Cevapla
Misafir
format bir bilgisayarcinin olmazsa olmazidir. guvenli bir limandir
Cevapla
Adnan
Microsoft'un PocketPC'lerde kullandığı sistemi kullanacaklar sanırım. ROM üzerine sistem atılacak. Gerektiğinde yine buradan yeniden kurulum yapılacak. Yani daha önce yapılmış birşey bu.
Cevapla
Misafir
pardus kullanıyorum, 3 yıldır format atmadım. ne bir virus ne bir şişme ne bir yavaşlama var. bill amcanın parayla sattığı pencereler ömür törpüsü.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.