Yazılım

Google+ bir sosyal ağ değil mi?

Geliştiricilere göre Google+ yanlış değerlendiriliyor.


Google+'ın geliştiricilerine göre bir problem var. Google+ ne Facebook ile ne de diğer geniş çağlı sosyal ağlarla karşılaştırılabilir. Sosyal bağlantı Google+'ın sadece bir parçası. Proje bundan daha fazlasını içeriyor. Google'ın sosyal işlerinden sorumlu temsilcisi Bradley Horowitz ve Vic Gundotra, Google I/O konferansında Google+'ın özelliklerini anlatmak için çok heyecanlı olduklarını ancak Facebook ile karşılaştırıldığından dolayı kimsenin katılmaya istekli olmadığını belirtti.

Gundotra'nın Google+'ın Google'ın geliştirilmişi olduğunu belirtti. İnsanların bizi bir karşılaştırma gözlüğüyle izlediğini ve bu yüzden neler olup bittiğini anlamadığını vurguladı. Google bu sistemle muhteşem ürünlerini birarada sunma fırsatı veriyor sadece biraz daha muhteşem oluyor, ifadelerini kullandı.

Google+'ın bir tanımını yapamayız çünkü oldukça geniş kapsamlı. Horowitz insanlara bunu nasıl aktaracaklarını henüz tam olarak kestiremediğini ancak Google+'ın akıntısına kapılmaları ve Google'a kim olduklarını tanımasına izin vermeleri gerektiğini belirtti. Kullanıcılardan karşılaştırma yapmamalarını isterken aynı zamanda benzer özelliklerle karşılaşacaklarını da belirtiyor. Ancak bu sistemin sadece Facebook,Twitter ile karşılaştırılmasının yanlış olmasını şu şekilde açıklıyor, Google+ bir çok servisin birleşimidir örneğin YouTube,Maps,search vs.

1341172460_facebook-google-plus-twitter-versus.jpg

Örneğin bir basketbol maçındasınız, 90 bin kişi stadyumda bulunuyor. Her yere reklam koyarsınız. Biz ise kızınızın fotoğrafına bakarken reklam koyuyoruz. Buradaki temel fikir arkadaşlarınızla ya da tanıdıklarınızla iyi duygular içindeyken reklamları görmeniz. Bu bir şirket için güzel bir iş modelidir. Çünkü biz sadece inandığımızı sunuyoruz, Gundotra sistemi bu şeklinde tanıtıyor.

Büyük resme baktığımızda Google da Facebook da kendi sitelerinde vakit geçirmemizi istiyor. Facebook sosyal iletişimi mesajlarla ve benzeri yollarla sağlıyor. Google bu işi diğer yoldan yapıyor, sık kullanılan ürünlerini sosyal bir ortama taşıyor. Hangi bakış açısı daha doğru? Bu konuda kral şimdilik Facebook. Bu gelişmeler yada değişimler uzun zaman zarflarında olacak diyebiliriz.

Evet Google+'ın bir problemi var.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.