Yazılım

Google sevilen uygulamasını yenilikler ile güncelliyor!

Görüntülü görüşme uygulaması Google Meet arayüzü değişiyor, akıllı özellikler yazılıma ekleniyor.

Google sevilen uygulamasını yenilikler ile güncelliyor!

Google'ın görüntülü görüşme uygulaması Google Meet, pandemi döneminde istenilen ilgiyi görmedi. Zoom, Webex ve Microsoft Teams gibi rakiplerinin bir adım gerisinde kalan uygulama yeni bir arayüze kavuşuyor. Önümüzdeki ay için planlanan değişiklik masaüstü ve dizüstü kullanıcılarını ilgilendiriyor.

Web arayüzünde sağlanan görüntü kalitesi iyileştirmelerine gezinme çubuğunda da gidilecek tasarım değişiklikleri uygulamanın daha rekabetçi bir yapıya evrilmesine imkan sunacak.

Yapılan ilk değişiklik görüşme esnasında kendi görüntünüzün kaplayacağı yer ile alakalı. Karşı tarafın videoların önemi veya boyutuna daha fazla önem veriyorsanız, kendi görüntünüzü ekrandan gizleyebilir veya minimize edebilirsiniz.

Arayüzde getirilen ikinci değişiklik ise video sabitleme seçeceği. Sunum yaparken kullandığınız materyallerin veya görüntünüzün ses değişiklikleri nedeniyle farklı kullanıcılar tarafından kaçırılmasını engellemek için sabitleme seçeceğini kullanabilirsiniz. Zoom ve Webex gibi platformlarda sağlandığını gördüğümüz özelliğe ek olarak çoklu sabitleme imkanın önümüzdeki süreçte getirileceği belirtiliyor.

Belki de kullanıcı deneyimi tarafında yapılan en büyük değişiklik ise alt kısımda bulunan yönetim çubuğu tarafında oldu. Kullanıcıların tek bir alanda sohbeti, katılımcıları ve izinleri yönetebildiği alan yeniden dizayn edildi. Mikrofon kapatma seçeceği yerine toplantılardan yanlışlıkla ayrıldığını belirten kullanıcıların geri dönüşlerini önemseyen Google, toplantıyı sonlandırma butonunu daha uzak bir noktaya konumlandırdı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.