Google PaLM 2 ile tüm dengeleri değiştirebilir

Google DeepMind Başkan Yardımcısı Zoubin Ghahramani ve diğer Google yöneticileri Shoreline Amphitheatre sahnesinde en yeni ve en büyük büyük dil modeli PaLM 2'yi görücüye çıkardı.

Google PaLM 2 ile tüm dengeleri değiştirebilir

PaLM 2, açık bir şekilde, Google'ın yakın zamana kadar deneysel Bard yapay zekasına güç veren mevcut PaLM modelinin halefi. Ghahramani hafta başlarında bir muhabir görüşmesi sırasında "PaLM'yi, daha sonra belirli görevleri yerine getirmek için ince ayar yapılabilecek genel bir model olarak düşünün," diye açıkladı. "Örneğin: sağlık araştırma ekipleri, soruları yanıtlamaya ve çeşitli yoğun tıbbi metinlerden içgörüleri özetlemeye yardımcı olmak için PaLM'ye tıbbi bilgilerle ince ayar yaptı." Ghahramani ayrıca PaLM'nin "ABD tıbbi ruhsatlandırma sınavında uzmanlık düzeyinde performans gösteren ilk büyük dil modeli" olduğunu belirtiyor.

Şirkete göre Bard artık gelişmiş çok dilli, muhakeme ve kodlama yetenekleri sunan PaLM 2 üzerinde çalışıyor. Dil modeli, kültürel deyimler ve kelime öbeklerinin daha iyi anlaşılmasıyla 100'den fazla dili kapsayan, selefine göre çok dilli metinler üzerinde çok daha fazla eğitilmiş.

Google PaLM 2 ile tüm dengeleri değiştirebilir

PaLM 2, Python ve JavaScript'te programlama kodu oluşturmada eşit derecede usta. Modelin ayrıca "matematiksel ifadeler içeren bilimsel makaleler ve web sayfalarından" alınan kapsamlı eğitim verileri sayesinde "mantık, sağduyu muhakemesi ve matematikte gelişmiş yetenekler" gösterdiği bildirildi. Daha da etkileyici olan Google'ın Gecko, Otter, Bison ve Unicorn olarak adlandırılan temel PaLM sisteminin uygulamaya özel sürümlerini çıkarabilmesi.

Ghahramani, "PaLM'yi daha küçük, daha hızlı ve daha verimli olacak ve aynı zamanda kapasitesini artıracak şekilde inşa ettik" dedi. "Daha sonra bunu, en hafif modelin en son Samsung Galaxy'de mobil cihazlarda etkileşimli bir uygulama olarak çalışabilmesi için geniş bir boyut yelpazesindeki bir model ailesine ayırdık.”