Yazılım

Google Türkiye tek başına 6 tane Tüpraş yapıyor!

Dünyanın en büyük ve en önemli teknoloji markalarından biri olan Google’ın Türkiye’nin ayağı da, ülkemizin en önemli kurumlarını 5’e 10’a katlıyor.

Google Türkiye tek başına 6 tane Tüpraş yapıyor!

Google’ın ne kadar büyük ve önemli bir teknoloji devi olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ancak şirketin Türkiye ayağının yani Google Türkiye’nin ekonomik değerinin de aynı şekilde Türkiye’nin en büyük değerlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Google Türkiye tarafından açıklanan son veriler, bu şirketin 2021 yılı sonu itibariyle tamı tamına 476 milyar liralık bir güce ulaştığını gösteriyor.

Ülkemizin en önemli markalarından biri olan ve her zaman varlığıyla övündüğümüz Tüpraş’a baktığımız zaman, bu değerin 75 milyar lira civarında olması, Google Türkiye’nin ulaştığı seviyenin büyüklüğünü bir kez daha gözler önüne seriyor. Zaten 476 milyar liralık değerin ülkenin toplam GSYH’nın yaklaşık %7’sine denk gelmesi de başlı başına bir olay. Peki Google Türkiye, bu değere hangi alt markalarıyla ulaştı?

Google Türkiye tek başına 6 tane Tüpraş yapıyor!

Yapılan açıklamanın detaylarına baktığımız zaman, bu konuda ilk sırayı 210 milyar dolarlık ekonomik değeriyle Android ve Google Play hizmetlerinin aldığını görüyoruz. Bu faaliyeti 193 milyar dolarla Google reklam hizmetlerinin aldığını daha sonra ise Cloud ve Workspace gibi hizmetlerin geldiğini görüyoruz.

Google’ın hedefi ise çok daha büyük. Buna göre Amerikalı şirketin Türkiye şubesinden gelen açıklamalar, 2025 yılına gelindiğinde ülke içinde üretilen değerin toplam boyutunun 1,1 trilyon liraya ulaşması olduğu görülüyor. Ne diyelim, umarım biz de bir gün ürettiğimiz teknoloji markalarıyla bu şekilde övünebiliriz.

Yorumlar
nur sarı
yorumumu niye yayınlamadınız bekliyorum yanlış yeremi şikayet ettim yayınlayın keşke google sert şekilde uyardı maddeleriyek tek sıraladıya yazsaydım teknoloji okuya
Cevapla
nur sarı nurdoğan @ g mail com
google asistanı veri işleyeni temsilci yakında çalışmalarıyla 2 tüpraş kadar bile kalmaz google asistanına sorduğumzaman kanunen kimliğinizi bilmek istiyorüz diye bilgisayar kapanndı kaarardı sonra bütün türkiyenin bilgisayrlrının kapandığı yazıldı zaten temsilci ne işe yarıyor bunları uyarmıyorsa aynı kafadaysa
Cevapla
Mehmet
Biat mi edelim ne yapmak m eee ne saçma bir haber la bu e biliyoruz ne yapacak efendimi diyelim ne demek istiyorsun.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.