Yazılım

Google, yapay zekayı kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldı

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Google, arama motorunda yapay zeka kullanmanın maliyeti arttırması sorununa çözüm bulmaya çalışıyor.

Google, yapay zekayı kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldı

Alphabet Inc, popüler arama motoru Google'a generatif yapay zeka ekleme çabalarının getirebileceği maliyet konusunda karşılaşacağı zorluğa hazırlanıyor. Teknoloji sektörü yöneticileri, ChatGPT gibi bir yapay zeka operasyonu sürdürmenin maliyetinin yüksek olmasını nasıl hesaplamaları gerektiği konusunda tartışmalar yürütüyorlar. Oldukça popüler olan OpenAI'nin sohbet botu, yazı yazıp arama sorgularını yanıtlayabilmesine rağmen, şirketin CEO'su Sam Altman, Twitter'daki paylaşımında "göz yaşartıcı" bir şekilde her bir sohbetin maliyetinin birkaç sent ya da daha fazla olduğunu ifade etti.

Alphabet'in Başkanı John Hennessy, Reuters'a verdiği bir röportajda, büyük dil modelleri ile birlikte yapay zeka ile etkileşim kurmanın standart anahtar kelime aramasından 10 kat daha fazla maliyetli olduğunu söyledi. Ancak henüz geliştirilmekte olan teknoloji hızlı bir şekilde maliyeti düşürecektir.

Google, yapay zekayı kullanıp kullanmama konusunda kararsız kaldı

Potansiyel chat tabanlı arama reklamlarından elde edilecek gelirle bile, teknolojinin Kaliforniya merkezli Alphabet'in karına birkaç milyar dolar ekstra maliyet getirebileceği analistler tarafından ifade edilmektedir. Şirketin net geliri 2022 yılında neredeyse 60 milyar dolardı.

Morgan Stanley, Google'ın geçen yıl gerçekleşen 3.3 trilyon arama sorgusunun her birinin yaklaşık olarak yarım sent maliyetinin olduğunu tahmin etti. Bu rakam, yapay zeka tarafından oluşturulan metin miktarına bağlı olarak artabilir. Analistler, Google'ın ChatGPT gibi bir yapay zeka ile yarım metinli sorgularının yarısını ele alması durumunda 2024 yılına kadar 6 milyar dolarlık ek bir maliyetle karşı karşıya kalabileceğini öngörüyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.