Google'ın Bard AI chatbot'u konuşmayı öğrendi

Google'dan Bard, sohbet robotu AI'nın en son güncellemesinde, genişletilmiş dil bilgisi, daha incelikli yanıt kontrolleri ve metne ek olarak sözlü sözcüklerle yanıt verme yeteneği dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik ve işlev kazandı.

Google'ın Bard AI chatbot'u konuşmayı öğrendi

Yapay zeka artık neredeyse dört düzine dilde konuşabiliyor. Bard Ürün Lideri Jack Krawczyk, "kullanıcılar artık AI ile Arapça, Çince, Almanca, Hintçe ve İspanyolca dillerinde sohbet edebilir ve platforma Brezilya ve "Avrupa genelinde" gibi gezegendeki daha fazla yerden erişebilir” dedi.

Bard şimdi kelimenin tam anlamıyla konuşuyor. Kullanıcılar, AI'nın oluşturduğu yanıtları okuma veya dinleme seçeneğine sahip olacaklar; Krawczyk kullanıcılar yeni eklenen bu 40 dilde kelimelerin doğru telaffuzunu duymak istediğinde bunun çok yardımcı olacağına inanıyor. Kullanıcılar ayrıca, AI'nın ses tonu için beş farklı seçenekle Bard'ın ne kadar arkadaş canlısı olacağı konusunda daha güçlü kontrollere sahip oldu: basit, uzun, kısa, profesyonel veya gündelik. Bunlar şu an için yalnızca İngilizce dil taleplerinde mevcut ancak şirket zaten "yakında" 40'tan fazlasına genişletmek için çalışıyor.

Google'ın Bard AI chatbot'u konuşmayı öğrendi

Sohbet robotunun ayrıca, bilgi istemi alanı aracılığıyla sohbete bırakılan görüntüleri yorumlama kapasitesi kazanan bazı yeni çok modlu gözleri var. Bu, belge olarak yüklemekten daha hızlı ve daha kolay olduğu için kullanıcılar, görüntünün içeriği hakkında daha fazla bilgi talep edebilir veya buna dayalı altyazı gibi içerikler oluşturabilecek. Bu da aynı zamanda şu anda yalnızca İngilizcedir.

Bard'ın sohbet penceresinden ürettiği bilgileri ve kodu işbirlikçilerin eline geçirmek artık o kadar zahmetli bir iş değil. Perşembe gününden itibaren kullanıcılar Bard tarafından oluşturulan Python kodunu Colab'a ek olarak Replit'e aktarabilecekler. Ayrıca bireysel sohbetlerin bölümlerini kopyalayıp diğer kullanıcılarla paylaşabilecekler. Eski konuşmaları organize etme ve yeniden ziyaret etme süreci, kulağa hoş gelen sabitlenmiş konuşmaların eklenmesi ve onları yeniden adlandırma yeteneği ile kolaylaştırılıyor.